Στο «Μπάνκο ντελ Πασίφικο» της Γκουαγιακίλ, η πολύ σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα στην Εμελέκ και την Φλαμένγκο, με την οποία ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής του πολύ ισορροπημένου 4ου ομίλου.

Επιτυχία σίγουρα το 1-1 της πρεμιέρας στο καυτό «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά απέναντι στην Σάντα Φε, σε ένα ματς στο οποίο η Εμελέκ αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματική θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι περισσότερο. Παθητική η εικόνα της Εμελέκ στο πρώτο ημίχρονο όπου και βρέθηκε απόλυτα δίκαια πίσω στο σκορ, ανεβάζοντας όμως κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη, ειδικά στο τελευταίο ημίωρο, μετά την ισοφάριση από τον Ανγκούλο στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό. Φαρμακερές οι αντεπιθέσεις της, αρκετά τα λάθη της αντίπαλης αμυντικής γραμμής, βλέποντας την Εμελέκ να ψάχνει στην κόντρα το δεύτερο τέρμα της, έχοντας δοκάρι μάλιστα λίγο πριν το φινάλε.

Εντός συνόρων, 4-1 για την Εμελέκ το Σάββατο φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Κουένσα, διατηρώντας το απόλυτο στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές της 1ης φάσης του πρωταθλήματος του Εκουαδόρ και φυσικά την κορυφή.

Στην άλλη πλευρά, καθόλου ευχαριστημένη η Φλαμένγκο από το εντός 2-2 απέναντι στην Ρίβερ Πλέιτ, ειδικά με τον τρόπο που αυτό προήλθε, σε ένα ματς όπου είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με ένα μακρινό σουτ της απελπισίας τρία λεπτά πριν το φινάλε. Νωρίτερα, το 1-0 για την Φλαμένγκο με πέναλτι του Ενρίκε Ντουράδο στο πενήντα τέσσερα, η «απάντηση» για την Ρίβερ ένα λεπτό αργότερα, με το 2-1 στο εξήντα έξι με ωραία ατομική προσπάθεια του Έβερτον στο εξήντα έξι.

Εντός συνόρων, ήττα με 0-1 την Κυριακή στην έδρα της Μακαέ, «υποχωρώντας» στην 2η θέση του 2ου γκρουπ του Τάκα Ρίο, δίνοντας την ευκαιρία στην Βάσκο να βρεθεί στην κορυφή, σημειώνοντας πάντως πως έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή της στον τελικό του τοπικού πρωταθλήματος Καριόκα καθώς κατέκτησε το Τάκα Γκουαναμπάρα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-2 για την Εμελέκ το 2012 ενώ 2-1 για την Φλαμένγκο το 2014, στις δύο μονομαχίες τους στο παρελθόν στην Γκουαγιακίλ, αμφότερες για την φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Eπιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την κατακόρυφη βελτίωση στην εικόνα της πρωταθλήτριας του Εκουαδόρ, Εμελέκ, στο γήπεδο της, σε σχέση φυσικά με την παρουσία της μακριά από αυτό και το ότι η Φλαμένγκο έδειξε αρκετά αφελής και ευάλωτη στο ματς της πρεμιέρας με την Ρίβερ Πλέιτ. Επιπλέον, «υποχρεωμένη» η Εμελέκ να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, αν θέλει φυσικά να έχει τύχη σε αυτόν τον πολύ ισορροπημένο όμιλο, ειδικά μετά την επιτυχία της πρεμιέρας στη Μπογκοτά.