Το ματς με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο, με τη Ντεφενσόρ σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας τη νίκη που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην 1η θέση την Σέρο Πορτένιο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Επτά βαθμοί σε τρία ματς για την Σέρο Πορτένιο, δύο λιγότεροι για την κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, Γκρέμιο, στους τέσσερις η Ντεφενσόρ, ενώ στο μηδέν και σε ρυθμιστικό ρόλο η «μικρή» ομάδα της Βενεζουέλας.

Η σημερινή θα είναι η δεύτερη συνεχόμενη μονομαχία ανάμεσα στη Μονάγκας και τη Ντεφενσόρ, μετά το 3-1 της ομάδας της Ουρουγουάης την προηγούμενη αγωνιστική στο «Λουίς Φρανσίνι» του Μοντεβιδέο. Κυρίαρχος η Ντεφενσόρ στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια γκολ τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε, παίζοντας όμως και με αφέλεια καθώς επέτρεπε στη Μονάγκας να είναι απειλητική στις λιγοστές αντεπιθέσεις της. Μπροστά στο σκορ τελικά στο πενήντα οκτώ, 1-1 για τη Μονάγκας στο εξήντα τέσσερα, με πολύ καθοριστικό όμως το 2-1 για τη Ντεφενσόρ στο αμέσως επόμενο λεπτό, «καθαρίζοντας» οριστικά στο εξήντα εννέα με το πέναλτι του Καμπρέρα.

Είχαν προηγηθεί για τη Ντεφενσόρ, το 1-1 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Γκρέμιο και το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 από την Σέρο Πορτένιο στην Ασουνσιόν, όπου είδε την αντίπαλο της να φτάνει στο πολύτιμο τρίποντο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην άλλη πλευρά, σε ρυθμιστικό ρόλο, όπως προαναφέρθηκε, η Μονάγκας, με 0-2 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Σέρο Πορτένιο και «φυσιολογικό» 0-4 ακολούθως στο Πόρτο Αλέγκρε από την Γκρέμιο.

Εντός συνόρων, αναβολή στο εκτός έδρας ματς της Κυριακής με την Ακαδέμια Πουέρτο Σαμπέλο, με την Μονάγκας στην 15η θέση λίγες στροφές πριν την ολοκλήρωση του Απερτούρα, κινδυνεύοντας να μείνει εκτός πλέι οφ. Χωρίς αγώνα και η 4η στον βαθμολογικό πίνακα του Απερτούρα, Ντεφενσόρ, καθώς είχε ρεπό λόγω του ότι η Ελ Τάνκε Σίσλεϊ έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα λόγω οικονομικών προβλημάτων.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Μονάγκας απέναντι σε ομάδα της Ουρουγουάης. Λευκή ισοπαλία το 1990 απέναντι στη Μινέρος και ήττα με 0-1 από τη Μαργκαρίτα την ίδια χρονιά, στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της Ντεφενσόρ στην Βενεζουέλα.

Στοιχηματικά, οι επτά βαθμοί της Σέρο Πορτένιο και η παρουσία της πολύ ισχυρής κατόχου του Κόπα Λιμπερταδόρες, Γκρέμιο, «υποχρεώνουν» τη Ντεφενσόρ να φύγει με τρίποντο σήμερα από την Βενεζουέλα, αν φυσικά η ομάδα του Μοντεβιδέο θέλει να έχει ελπίδες πρόκρισης. Πόσο μάλλον, όταν την προτελευταία αγωνιστική θα φιλοξενήσει σε ματς «τελικό» την Σέρο Πορτένιο και στο φινάλε θα ταξιδέψει στο Πόρτο Αλέγκρε.