Σε ρόλο φαβορί η Τζούνιορ φιλοξενώντας την Αλιάνσα Λίμα, βλέποντας την ομάδα της εξωτικής Μπαρανκίγια να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει απρόσμενα στην 2η θέση του 8ου ομίλου, μετά την χθεσινή ήττα της Μπόκα μέσα στο «Μπομπονέρα» από την Παλμέιρας.

Στους δέκα βαθμούς η Παλμέιρας, η οποία εξασφάλισε την πρόκριση με το σπουδαίο χθεσινό της «διπλό», πέντε λιγότεροι για τη Μπόκα Τζούνιορς, με τις δύο ομάδες μάλιστα με τέσσερα ματς, στους τρεις η κυπελλούχος Κολομβίας, Τζούνιορ, ενώ ένας μόλις για την Αλιάνσα Λίμα.

Η σημερινή, θα είναι η δεύτερη συνεχόμενη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι οποίες βρέθηκαν αντιμέτωπες την προηγούμενη αγωνιστική στη Λίμα, με νικήτρια την Τζούνιορ με 2-0. Κυρίαρχος η Τζούνιορ στο συγκεκριμένο ματς, έχοντας ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, μάλιστα χωρίς να απειληθεί καθόλου από τους γηπεδούχους, βρίσκοντας δίχτυα με την κοντινή κεφαλιά του Τσαρά στο δέκα και το πλασέ του Άλβες επτά λεπτά πριν το φινάλε.

Με αυτό το τρίποντο η Τζούνιορ έσπασε το ρόδι στον συγκεκριμένο όμιλο, καθώς είχαν προηγηθεί, το βαρύ 0-3 της πρεμιέρας φιλοξενώντας την Παλμέιρας και το 0-1 στο «Μπομπονέρα» από τη Μπόκα. Σε ρυθμιστικό ρόλο η Αλιάνσα, περνώντας στην άλλη πλευρά, στερώντας δύο βαθμούς από τη Μπόκα στο μεταξύ τους 0-0 στην πρεμιέρα στη Λίμα, ενώ 0-2 ακολούθως στην έδρα της Παλμέιρας.

Εντός συνόρων, σημείο αναφοράς, πως το πιεσμένο πρόγραμμα ανάγκασε την Τζούνιορ να αγωνιστεί χθες στο γήπεδο της για το πρωτάθλημα, με την πρωτοπόρο του Απερτούρα, Ατλέτικο Νασιονάλ. Αρκετοί αναπληρωματικοί και παίκτες, γενικότερα, που δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή από τον 70χρονο Ουρουγουανό, Χούλιο Κομεσάνια, με το γκολ πάντως που έδωσε το προβάδισμα στην Τζούνιορ, από τον βασικό φορ, Τεόφιλο Γκουτιέρεζ, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Παρόλα αυτά, το 1-1 από την αντίπαλο της στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έβαλε την Τζούνιορ σε περιπέτειες καθώς βρίσκεται οριακά στην 8η θέση, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Στον αντίποδα, νίκη περισσότερο γοήτρου για την Αλιάνσα το εντός 3-1 της Κυριακής σε βάρος της Σπορτ Ροσάριο, καθώς βρίσκεται στο -13 από τη νικήτρια του 1ου γκρουπ Σπόρτινγκ Κριστάλ, η οποία εξασφάλισε δια περιπάτου την συμμετοχή της στον τελικό του Τορνέο ντε Βεράνο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Τζούνιορ και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς φιλοξενώντας ομάδες του Περού. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Αλιάνσα Λίμα, στις εννέα προηγούμενες επισκέψεις της στην Κολομβία. Για την ιστορία, τα δύο «διπλά» της ήρθαν το 1963 σε βάρος της Μιγιονάριος (1-0) και το 1976 απέναντι στην Σάντα Φε (3-2).

Με γνώμονα την εικόνα του πρώτου μεταξύ τους ματς και εκτιμώντας πως η Τζούνιορ θα μπει δυνατά για να διώξει από νωρίς το άγχος, θα ποντάρω στην επικράτηση της κυπελλούχου Κολομβίας από το πρώτο ημίχρονο.