Παράταση ζωής πήρε η Πάρτικ στη κανονική διάρκεια των αγώνων μπαράζ στην μεγάλη κατηγορία, μετά τη νίκη που σημείωσε την τελευταία αγωνιστική απέναντι στη αδιάφορη Νταντί. Έτσι τερμάτισε στην 5η θέση και πλέον καλείται στα δύο αυτά παιχνίδια να κερδίσει για έναν ακόμα χρόνο την παραμονή της στα "σαλόνια".

Το μεγάλο πρόβλημα της Πάρτικ στο πρωτάθλημα ήταν το επιθετικό κομμάτι, αφού σκόραρε μόλις 11 τέρματα κάτι που σημαίνει ότι σκόραραν μόλις 0.58% γκολ ανά παιχνίδι. Ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι κέρδισε το 67% των βαθμών της εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν φέρει τέσσερα συνεχόμενα under 2.5 στο πρωτάθλημα. Το τελευταίο παιχνίδι τους που είχε περισσότερα από δύο τέρματα, ήταν στις 21 Απριλίου, όταν επικράτησαν 2-1 της Χάμιλτον.

Η Λιβινγκστον από την πλευρά της θέλει να πάρει απόψε πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς τηνερχόμενη Κυριακή. Θυμιζουμε ότι στην προηγούμενη φάση κατάφερε να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Νταντί Γιουνάιτεντ. Επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 και έφερε εντός έδρας ισοπαλία 1-1. Έτσι με τα εκτός έδρας τέρματα έφτασε μέχρι τον τελικό.

Η Λίβινγκστον έχει την 3η καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, στην οποία τερμάτισε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Εντός έδρας έχει δεχτεί μόλις 0.89 γκολ ανά παιχνίδι και φαίνεται ότι το μεγάλο της όπλο είναι η άμυνα.,

Προϊστορία: Η Λίβινγκστον δεν έχει κερδίσει σε κανένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια απέναντι στη Πάρτικ.

Πρόταση: Παιχνίδι που θα κριθεί στις λεπτομέρειες είναι το συγκεκριμένο. Η Λιβινγκστον έχει καλή άμυνα, η Πάρτικ σκοράρει δύσκολα.

Πρόταση: 2-3 γκολ