Η Ντε Γκρααφσαπ είναι από τις ομάδες που είδαμε τα προηγούμενα χρόνια στη μεγάλη κατηγορία. Έχει να αγωνιστεί με τους μεγάλους από το 2016 και φέτος έχει την ευκαιρία να κερδίσει την άνοδο της.

Οι φιλοξενούμενοι τερμάτισαν στην 4η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, με μεγάλη διαφορά από την 3η θέση. Είχε όμως την 5η καλύτερη επίθεση με 78 γκολ, ενώ αμυντικά δέχτηκε 47 τέρματα.

Στον πρώτο γύρο των αγώνων μπαράζ για την άνοδο, η Ντε Γκρααφσαπ κατάφερε να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Τελσταρ, σε δύο ματς με πολλά τέρματα. Στο πρώτο ματς εκτός έδρας ηττήθηκε με 3-2, αλλά κατάφερε στη ρεβάνς να κερδίσει με 4-2.Μάλιστα σκόραρε το 4ο γκολ, δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Θυμίζουμε ότι η φάση των πλέι άουτ έχει φτάσει στην ημιτελική της φάση και όποια ομάδα επικρατήσει από αυτό το ζευγάρι, θα αναμετρηθεί στον τελικό, με τον νικητή του ζευγαριού της Έμεν με τη Σπάρτα Ρότερνταμ.

Η Όμνιγουορλντ από την πλευρά της τερμάτισε στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση στο πιο κρίσιμο σημείο της σεζόν, είναι η 4η διαδοχική της παρουσία σε πλέι οφ ανόδου, στην καλύτερη περίπτωση (πρόπερσι) έφτασε έως τον δεύτερο γύρο, ενώ δεν έχει αγωνιστεί ποτέ στη πρώτη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι αξίζει να σημειώσουμε ότι έχουν αγωνιστεί σε δύο γύρους νωρίτερα. Απέκλεισαν την Μααστριχτ με δύο νίκες (1-3 και 3-2), ενώ έκανε και την έκπληξη απέναντι στη Ρόντα. Έφερε εντός έδρας ισοπαλία 0-0 και επικράτησε στο Κερκράντε με 2-1 και πανηγύρισε μια μεγάλη πρόκριση.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν δύο φορές στη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, έχοντας από μια νίκη στην έδρα τους. Και τα δύο ματς είχαν περισσότερα από δύο τέρματα.

Πρόταση: Η Ομνιγουορλντ είναι από τις ευχάριστες εκπληξεις της χρονιάς και θα προσπαθήσει να κάνει το μεγάλο βήμα για την πρόκριση στον τελικό.

Πρόταση: over 2.5