Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τη Λιμπερτάδ να έχει εξασφαλίσει την πρόκριση αλλά να ψάχνει τυπικά και την πρωτιά στον 3ο όμιλο, την στιγμή που η Ατλέτικο Τουκουμάν θέλει ένα βαθμό για να σφραγίσει το εισιτήριο της για την φάση των «16».

Δώδεκα βαθμοί για τη Λιμπερτάδ στις πέντε προηγούμενες αγωνιστικές, εννέα για την Ατλέτικο Τουκουμάν, έξι για την Πενιαρόλ, ενώ στην 4η θέση με τρεις είναι η Δε Στρόνγκεστ.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Λιμπερτάδ την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Δε Στρόνγκεστ, βλέποντας να επικρατεί 3-1 και να σφραγίζει ταυτόχρονα την πρόκριση της στην φάση των «16». Μπροστά στο σκορ στο εικοστό δεύτερο λεπτό με την κοντινή προβολή του «γνωστού» μας από το μικρό πέρασμα του από την Ελλάδα, Όσκαρ Καρντόσο, ενώ ισοφάριση από την αντίπαλο της στις αρχές της επανάληψης (48΄). Παρόλα αυτά, πολύ ψύχραιμη η Λιμπερτάδ, βρίσκοντας πολλούς διαδρόμους στην ανοιχτή άμυνα της Δε Στρόνγκεστ, με το 2-1 από τον Μπαρέιρο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Το κερασάκι στην τούρτα (3-1), με το πέναλτι του Καρντόσο στις καθυστερήσεις, το οποίο «κέρδισε» ουσιαστικά ο ίδιος καθώς ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκίπερ σε μια μεταξύ τους αψιμαχία να τον χτυπήσει στο πρόσωπο, πέφτοντας στο έδαφος «κεραυνοβολημένος». Εντός συνόρων, στην 4η θέση του Απερτούρα και το -11 από την πρωτοπόρο Ολίμπια, μετά το 3-3 της περασμένης Παρασκευής στην έδρα της Σολ ντε Αμέρικα. Με νίκη ή ισοπαλία εξασφαλίζει και τυπικά την πρωτιά, κάτι πάντως το οποίο μπορεί να συμβεί ακόμα και με ήττα, αρκεί αυτή να είναι μέχρι και με τρία τέρματα διαφορά.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο και ταυτόχρονα απόλυτα δίκαιο 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Πενιαρόλ, το οποίο έδωσε στην Ατλέτικο Τουκουμάν σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης. Πιο εύκολη η επικράτηση της σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ, με την Ατλέτικο Τουκουμάν να μην νιώθει καμία σχεδόν απειλή και να «καθαρίζει» με το ψύχραιμο πλασέ του Ντίας στο πεντηκοστό ένατο λεπτό.

Με νίκη ή ισοπαλία σήμερα σφραγίζει την πρόκριση της για την φάση των «16», ενώ σε περίπτωση ήττας, θα πρέπει να μην κερδίζει την ίδια ώρα η Πενιαρόλ στο Μοντεβιδέο την ουραγό και αδιάφορη ουσιαστικά Δε Στρόνγκεστ. Επίσης, επικράτηση με διαφορά τεσσάρων τερμάτων και άνω της δίνει την 1η θέση. Αποτυχία πάντως, η 15η θέση στο πρωτάθλημα που πρόσφατα ολοκληρώθηκε και η αδυναμία της να εξασφαλίσει εισιτήριο του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Προϊστορία: Εννέα νίκες, δύο ισοπαλίες και εννέα ήττες για τη Λιμπερτάδ, σε 20 ματς φιλοξενώντας ομάδες της Αργεντινής, ενώ «παρθενική» επίσκεψη για την Ατλέτικο Τουκουμάν στην Παραγουάη.

Πολύ συμπαγής ως ομάδα η Ατλέτικο Τουκουμάν, εκτιμώντας πως εδώ που έφτασαν τα πράγματα δεν θα πετάξει στα σκουπίδια την ευκαιρία πρόκρισης που της δίνεται και θα μείνει αλώβητη στην πρωτεύουσα της Παραγουάης.