Πολύ δυνατό ματς στο «Ολίμπικο» της Γκοϊανίας, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην πρώτη τετράδα, έχοντας απέναντι πάντως την σκληροτράχηλη και πάντα υπολογίσιμη Οέστε.

Επικράτηση με 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο «Μοϊσές Λουκαρέλι» σε βάρος της Πόντε Πρέτα και πρώτο «διπλό» για τον «δράκο» στο φετινό πρωτάθλημα. Σε παθητικό ρόλο η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς και απόλυτα δίκαια πίσω στο σκορ, μένοντας ευχαριστημένη μάλιστα από το 0-1 που διαμορφώθηκε στο τριακοστό όγδοο λεπτό.

Παρόλα αυτά, τρομερά αποτελεσματική στην επανάληψη, «τιμωρώντας» από το πουθενά με τρία τέρματα την αντίπαλο της, φτάνοντας ανέλπιστα στο τρίποντο. Το 1-1 από τον Ζούλιο Σέζαρ με κοντινό πλασέ στο εξήντα επτά, ο ίδιος παίκτης στο ενενήντα το 3-1, ενώ το 2-1 ενδιάμεσα αυτών με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Ρόμουλο. Δύο νίκες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-2) σε βάρος των Κρισιούμ και Γκουαρανί και μία ισοπαλία (Λοντρίνα 0-0) για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σε τρία ματς στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 23χρονος μέσος Φερνάντες.

Στην άλλη πλευρά, «επαγγελματικό» αλλά ταυτόχρονα απόλυτα δίκαιο 2-0 φιλοξενώντας την Βίλα Νόβα, βλέποντας την Οέστε να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές. Το 1-0 με κεφαλιά του Μπρούνο στο τριακοστό τρίτο λεπτό, ενώ σπουδαία ατομική προσπάθεια του Μαζίνιο στο εξήντα έξι, με το 2-0 να «τελειώνει» ουσιαστικά το ματς. Μία ισοπαλία (Ζουβεντούδε 1-1) και δύο ήττες (CSA 1-5, Σάο Μπέντο 0-1) για την Οέστε, σε τρία ματς μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ροντρίγκο Σόουζα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Οέστε.

Ιδιαίτερα απρόβλεπτη η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, κρατώντας επιφυλάξεις για τον τίτλο του φαβορί στο σημερινό ματς, ειδικά όταν απέναντι υπάρχει η σκληροτράχηλη και πάντα υπολογίσιμη, όπως προαναφέρθηκε, Οέστε.