Στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την τοπική Αβαΐ σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην 2η θέση και θα την φέρει ταυτόχρονα στο -2 από την πρωτοπόρο Φορταλέζα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Αβαΐ, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0), με πρώτο αυτό φιλοξενώντας την Κοριτίμπα και ακολούθως στην Βαρζίνια σε βάρος της τοπικής Μπόα, βλέποντας την ομάδα της Φλοριανόπολις να ανεβαίνει αθόρυβα στην 2η θέση και να δείχνει η μόνη που μπορεί να απειλήσει την Φορταλέζα.

Κυρίαρχος η Αβαΐ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην Βαρζίνια με τη Μπόα, όπου και «καθάρισε» ουσιαστικά με τα εκπληκτικά σε εκτέλεση τέρματα των Ρόμουλο (16΄) και Ρενάτο (45΄), έχοντας μάλιστα ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Πιο ισορροπημένο το ματς στην επανάληψη, με την Αβαΐ να βγάζει το πόδι από το γκάζι, έχοντας πάντως δοκάρι στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, επιτρέποντας ταυτόχρονα στη Μπόα να γίνει από το πουθενά, απειλητική. Δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Αβαΐ, σε πέντε ματς στο «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο επιθετικός Ροντριγκάο.

Στον αντίποδα, σε ρηχά νερά η Γκουαρανί στα δύο συνεχόμενα ματς στο γήπεδο της απέναντι στις Βίλα Νόβα και Σάο Μπέντο όπου κόλλησε στο 1-1 και το 0-0, αντίστοιχα, πετώντας ουσιαστικά στα σκουπίδια την ευκαιρία που της δόθηκε να μειώσει την απόσταση της από την πρώτη τετράδα. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Γκουαρανί, σε πέντε ματς μακριά από το «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0) για την Αβαΐ, το 2010 και το 2012, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γκουαρανί.

Σε καλύτερη κατάσταση η ιδιαίτερα αποτελεσματική στο «Ρεσακάντα», Αβαΐ, η οποία έχει τόσο προβάδισμα απέναντι στη μέτρια μακριά από το γήπεδο της Γκουαρανί όσο και το κίνητρο να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην κορυφή.