Δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για τη Λοντρίνα, μάλιστα με το ίδιο σκορ, με πρώτη αυτή φιλοξενώντας την Σαμπάιο Κορέια και ακολούθως αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής στην Γκοϊανία απέναντι στην τοπική Βίλα Νόβα.

Πίσω στο σκορ η Λοντρίνα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Βίλα Νόβα, μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Βάγκνερ στο εικοστό όγδοο λεπτό, με την αντίπαλο της μάλιστα με ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δοκάρι, για περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, βλέποντας τη Λοντρίνα να ανεβάζει στροφές, να ψάχνει την ισοφάριση και να «τιμωρεί» τελικά την αντίπαλο της, που πίστεψε πως είχε τελειώσει το ματς, δύο λεπτά πριν το φινάλε με κοντινό πλασέ του Παουλίνιο. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Λοντρίνα, σε επτά ματς στο «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πισωγύρισμα σίγουρα για την Αβαΐ, στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο, τόσο το 0-1 στην «Αρένα Μπαρουερί» από την Οέστε, όσο και η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής με το ίδιο σκορ μέσα στο «Ρεσακάντα» από την Γκοϊάς.

Η αστοχία και η αφέλεια αυτό που χαρακτήρισε την Αβαΐ στο ματς με την Γκοϊάς, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δοκάρι και στο οποίο όμως έδωσε αδικαιολόγητα χώρους στην αντίπαλο της, βλέποντας την ομάδα της Γκοϊανίας να βρίσκει δίχτυα σε μία από τις τρεις αντεπιθέσεις σε όλο τον αγώνα. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Αβαΐ, σε επτά ματς μακριά από το «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Αλεμάο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Αβαΐ το 2016, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Λοντρίνα.

Απρόβλεπτη ως ομάδα η Λοντρίνα, παραμένοντας όμως σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ αρκετά πιεσμένη το τελευταίο διάστημα η Αβαΐ, κουβαλώντας φυσικά τον τίτλο ενός εκ των φαβορί για την άνοδο.