Στο «Κουρουζού» του Μπελέμ το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με στόχο, λογικά, της τοπικής Παϊσαντού να βάλει τέλος στο αρνητικό της σερί, την στιγμή που η Βίλα Νόβα με νίκη θα βρεθεί στην 2η θέση, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Ήττα με 0-2 την περασμένη εβδομάδα στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα από την ομώνυμη ομάδα για την Παϊσαντού, η οποία παρέμεινε χωρίς νίκη για έκτη σερί αγωνιστική, με θετικό πάντως για την ομάδα του Μπελέμ το +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Κοριτίμπα η Παϊσαντού, «πληρώνοντας» όμως τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, με σπουδαιότερη φυσικά, το χαμένο πέναλτι του το Τομάζ στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Το 0-1 για την αντίπαλο της στο εικοστό λεπτό, ενώ το 0-2 στο πρώτο των καθυστερήσεων, αμφότερα κόντρα στην ροή του αγώνα, παρά το γεγονός μάλιστα πως η Παϊσαντού έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Παϊσαντού, σε έξι ματς στο Μπελέμ, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Τιμπό.

Στην άλλη πλευρά, αήττητο έξι αγωνιστικών για την Βίλα Νόβα, με οδυνηρό πάντως, βάσει εξέλιξης, το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας τη Λοντρίνα, όπου πέταξε στα σκουπίδια, λίγο πριν το φινάλε, δύο πολύτιμους βαθμούς.

Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Λοντρίνα η Βίλα Νόβα, ανοίγοντας το σκορ στο εικοστό όγδοο λεπτό με κοντινή προβολή του Άλαν Μινέιρο μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ της αντιπάλου της, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δοκάρι, για περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, βλέποντας τη Λοντρίνα να ανεβάζει στροφές, να ψάχνει την ισοφάριση και να «τιμωρεί» τελικά την Βίλα Νόβα, που πίστεψε πως με το 1-0 του πρώτου μέρος είχε τελειώσει το ματς, με το 1-1 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Βίλα Νόβα, σε επτά ματς μακριά από την Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 26χρονος μέσος, Ουέλινγκτον Ρέις.

Προϊστορία: Δύο ισοπαλίες, το 2-2 του 2016 και το 1-1 του περσινού πρωταθλήματος, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία ανάμεσα στην Παϊσαντού και την Βίλα Νόβα στο Μπελέμ.

Ο παράγοντας έδρα αυτό που βασίζεται κατά κύριο λόγο και φέτος η Παϊσαντού, από την στιγμή που χάνει αρκετή από την δύναμη της μακρια από το Μπελέμ, ενώ σε καλή κατάσταση και αήττητη για έξι αγωνιστικές η σκληροτράχηλη και κυνική Βίλα Νόβα. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η πιο συνετή επιλογή, καθώς είναι απαγορευτική η προσέγγιση σημείου στη μεταξύ τους μονομαχία.