Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στην Δανία, βρίσκοντας τους γηπεδούχους στην 6η θέση με έξι βαθμούς, ένα περισσότερο από την 8η σημερινή τους αντίπαλο.

Δύο νίκες και ισάριθμες ήττες για την Βεντσάισελ στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με δυναμικό ξεκίνημα, επικρατώντας 3-2 εντός της Οντένσε και με το ίδιο σκορ εκτός της Έσμπιεργκ, με απότομη όμως προσγείωση ακολούθως, με 0-3 στην έδρα της Νόρντζελαντ και 0-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Ααλμποργκ.

Ματς με σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν αυτό φιλοξενώντας την Ααλμποργκ, με την Βεντσάισελ μάλιστα να έχει οριζόντιο δοκάρι, με την αντίπαλο της πάντως πιο τυχερή ή πιο αποτελεσματική, αν προτιμάτε, φτάνοντας στο 0-1 στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό. Τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ – χαφ Κρίστενσεν, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις στο ματς με την Ααλμποργκ.

Στην άλλη πλευρά, «θύμα» ανατροπής η Βέιλε στο 1-3 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Μίντιλαντ, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Είχαν προηγηθεί, το εντός 3-1 της πρεμιέρας σε βάρος της Χόμπρο, το 1-1 στην έδρα της Μπρόντμπι και η ισοπαλία με το ίδιο σκορ φιλοξενώντας την Ααρχους.

Κυρίαρχος η Βέιλε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μίντιλαντ, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δέκατο έβδομο λεπτό, με το κοντινό πλασέ του Άλαν Σούσα, μετά από ριμπάουντ που πήρε ο 21χρονος Βραζιλιάνος μέσος στο πέναλτι που είχε αστοχήσει δευτερόλεπτα νωρίτερα ο ίδιος. Δυνατό ξεκίνημα για την Βέιλε και στην επανάληψη, έχοντας ευκαιρίες για το 2-0, με την «τιμωρία» της να έρχεται στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό (1-1), στην πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Μίντιλαντ μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο ογδοηκοστό τέταρτο και ογδοηκοστό έβδομο λεπτό ήρθαν άλλα δύο τέρματα για τους πρωταθλητές Δανίας και ένα ανέλπιστο γενικότερα τρίποντο για τη Μίντιλαντ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βεντσάισελ, δύο για την Βέιλε και ισάριθμες ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο σχεδόν ισάξιων και ταυτόχρονα ευάλωτων αμυντικά, ομάδων. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.