Με χαρακτήρα «τελικού» κάθε ματς της ουραγού Ντάλκουρντ, ειδικά στο γήπεδο της, την στιγμή που η πρωταθλήτρια Μάλμε θέλει να μειώσει την απόσταση της από την πρώτη τριάδα, έχοντας στο μυαλό και τον επαναληπτικό στην Ουγγαρία με την Βιντεότον για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Τρεις συνεχόμενες ήττες μετά και το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Μπρομαποϊκάρνα, βλέποντας τη Ντάλκουρντ να εδραιώνεται πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πιο «ζωηρή» και πιο απειλητική η Ντάλκουρντ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Μπρομαποϊκάρνα, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με την κεφαλιά του Λόφκβιστ στο τριακοστό δεύτερο λεπτό. Αδικαιολόγητη όμως η καθίζηση της στην επανάληψη, παίζοντας περισσότερο για να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να την «τιμωρήσει», με το 1-1 στο εξήντα οκτώ και το δεύτερο τέρμα της Μπρομαποϊκάρνα στο ογδοηκοστό λεπτό. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Ντάλκουρντ, σε επτά ματς πρωταθλήματος στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 22χρονος επιθετικός από την Σιέρα Λεόνε, Μπόγια Τουράι.

Στον αντίποδα, τρία συνεχόμενα εντός έδρας ματς για τη Μάλμε σε όλες τις διοργανώσεις, με 2-1 στο πρώτο εξ αυτών για το πρωτάθλημα φιλοξενώντας τη Νόρκεπινγκ, ενώ 1-1 στον επαναληπτικό με την Κλουζ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League και ισοπαλία ακολούθως με το ίδιο σκορ για τον 3ο της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης κόντρα στην Βιντεότον. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για Μάλμε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα ο στόπερ Μπένγκτσον και ο Ισλανδός μέσος Τραούστασον.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Ντάλκουρντ.

Φαβορί η Μάλμε, παρά το γεγονός πως ακολουθεί την Τρίτη ο επαναληπτικός με την Βιντεότον στην Ουγγαρία, με την τιμή πάντως που την συνοδεύει να μην έχει καμία απολύτως αξία. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, για κάτι ελαφρώς πιο ελκυστικό.