Ντέρμπι παραμονής στο «Πρεσιντέντε Βάργκας» της Φορταλέζα, βρίσκοντας την Σεαρά στην 18η θέση με 15 βαθμούς, ένα περισσότερο από την 19η Ατλέτικο Παραναένσε, αμφότερες φυσικά εντός επικίνδυνης ζώνης.

Οδυνηρό, βάσει εικόνας, 1-1 μεσοβδόμαδα φιλοξενώντας την Σάντος, βλέποντας την Σεαρά να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στο μικρό νικηφόρο σερί της, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί το εντός 1-0 σε βάρος της Φλουμινένσε και η επικράτηση με το ίδιο σκορ στην έδρα της ουραγού Παρανά.

Κυρίαρχος η Σεαρά στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σάντος, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια γκολ τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε, έχοντας μεταξύ αυτών και δοκάρι, βλέποντας τον αντίπαλο γκολκίπερ, Βαντερλέι, να κατεβάζει, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με την Σεαρά να πιέζει ασφυκτικά και να ανοίγει τελικά το σκορ στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό με το ψύχραιμο πλασέ του Αρτούρ. Παρόλα αυτά, η «τιμωρία» από την Σάντος τρία λεπτά πριν το φινάλε, πραγματικά από το πουθενά, σε μία από τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες σε όλο το ματς. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Σεαρά, σε εννέα ματς πρωταθλήματος στην Φορταλέζα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στον αντίποδα, τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την Ατλέτικο Παραναένσε, στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, αποσπώντας λευκή ισοπαλία την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της πρωταθλήτριας Κορίνθιανς, ενώ 4-0 νωρίτερα στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» σε βάρος της Βιτόρια. Παρόλα αυτά, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με πλάτη μόνο την συμπολίτισσα Παρανά, έστω και με ένα ματς λιγότερο.

Εκτός συνόρων, δύο νίκες σε βάρος της Πενιαρόλ, τσεκάροντας πανηγυρικά το εισιτήριο της για την φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα, με 2-0 το πρώτο μεταξύ τους ματς στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» και 4-1 μεσοβδόμαδα στον επαναληπτικό στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης. Τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Ατλέτικο Παραναένσε, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο 26χρονος επιθετικός Πάμπλο Φελίπε.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σεαρά και ισάριθμες ισοπαλίες, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ατλέτικο Παραναένσε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Να σημειωθεί, πως στις παραπάνω ισοπαλίες προστέθηκε και το φετινό 1-1 για τον 3ο γύρο του κυπέλλου, το οποίο συνάρτηση του 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα» οδήγησε τις δύο ομάδες στην διαδικασία των πέναλτι. Πιο τυχερή στην διαδικασία των πέναλτι η Ατλέτικο Παραναένσε, πανηγυρίζοντας την πρόκριση, με την πορεία της πάντως στην φετινή διοργάνωση να παίρνει τέλος στην φάση των «16» από την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, το οποίο αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την πολύ καλή εικόνα της Σεαρά στο ματς που προηγήθηκε φιλοξενώντας την Σάντος, παρά το άδικο 1-1 και την κούραση που λογικά θα υπάρχει, λόγω γεμάτου προγράμματος, στην πλευρά των φιλοξενούμενων.