Το δεύτερο συνεχόμενο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, την φορά αυτή στην έδρα της Βάασα, μετά το προ μίας εβδομάδα 0-0 σε αυτή της Σεϊναγιόεν. Με στόχο τη νίκη που θα την διατηρήσει στην 3η θέση η Βάασα, την στιγμή που η Σεϊναγιόεν βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο στο ματς της περασμένης εβδομάδας η Σεϊναγιόεν, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δοκάρι, με κορυφαίο της Βάασα τον γκολκίπερ Βολότινεν. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, με την Βάασα πιο απειλητική, έχοντας μάλιστα σημαντική ευκαιρία στο φινάλε για να πάρει ένα ανέλπιστο, βάσει εικόνας, «διπλό».

Αήττητο έξι αγωνιστικών για την Βάασα μετά και το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, διατηρώντας έστω και οριακά, την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Βάασα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου για τον 21χρονο μέσο, Λαατικάινεν.

Στην αντίπερα όχθη, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Σεϊναγιόεν, μετά και το εντός 0-0 της περασμένης εβδομάδας με την σημερινή της αντίπαλο, με μηδέν μάλιστα ενεργητικό, έχοντας προηγηθεί το 0-2 στο Τούρκου από την τοπική Ίντερ, το 0-1 στην έδρα της Ροβανιέμι και το εκτός 0-1 από τη Μάριεχαμν. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Σεϊναγιόεν, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα οι μέσοι Χετεμάι και Σαραγιάρβι.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Βάασα, έξι για την Σεϊναγιόεν και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά. Επιπλέον, περιμένω την Βάασα να είναι σαφώς πιο βελτιωμένη στο γήπεδο της, σε σχέση βέβαια με την παθητική εικόνα της στο προ μιας εβδομάδας ματς στην έδρα της Σεϊναγιόεν.