Το μοναδικό ματς για σήμερα στην 1η κατηγορία της Σουηδίας, βρίσκοντας την Έρεμπρο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 10η θέση με 20 βαθμούς, επτά περισσότερους από την 14η Μπρομαποϊκάρνα, η οποία από την πλευρά της ακροβατεί πάνω στην γραμμή των μπαράζ παραμονής.

Χωρίς νίκη η Έρεμπρο σε πέντε ματς μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, μετά και το 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Χάκεν, με μόνο θετικό πως διατηρεί «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.

Οριζόντιο δοκάρι για την Χάκεν στο πρώτο ημίχρονο, στη μεταξύ τους μονομαχία την προηγούμενη αγωνιστική, στη μοναδική ευκαιρία που υπήρχε, χωρίς υπερβολή, σε σαράντα πέντε λεπτά για τις δύο ομάδες. Στην επανάληψη, μπροστά στο σκορ η Χάκεν στο πενήντα επτά, ισοφάριση από το πουθενά για την Έρεμπρο στο εβδομήντα τέσσερα, με αυτογκόλ του αντίπαλου γκολκίπερ, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, ενώ το 1-2 για την αντίπαλο της, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της Χάκεν, για φάουλ πάνω στον γκολκίπερ της, στην φάση της ισοφάρισης. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Έρεμπρο, σε οκτώ ματς πρωταθλήματος στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Άλμεμπακ.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 2-1 στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με την ουραγό Ντάλκουρντ, βλέποντας τη Μπρομαποϊκάρνα όχι μόνο να πραγματοποιεί τη μεγάλη ανατροπή, αλλά να φτάνει ταυτόχρονα στο πρώτο της τρίποντο μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Πιο «ζωηρή» και πιο απειλητική η Ντάλκουρντ στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ντέρμπι, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ με την κεφαλιά του Λόφκβιστ στο τριακοστό δεύτερο λεπτό. Αλλαγή δεδομένων όμως στην επανάληψη, βλέποντας τη Μπρομαποϊκάρνα να εκμεταλλεύεται την αδικαιολόγητη καθίζηση της αντιπάλου της, ισοφαρίζοντας στο εξήντα οκτώ με την κεφαλιά του Ισλανδού, Φινμπόγκασον, ενώ το 2-1 δέκα λεπτά πριν το φινάλε από τον Λάνε, με προβολή σε άδειο τέρμα. Οκτώ ήττες για τη Μπρομαποϊκάρνα, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Έρεμπρο, το 3-1 του 2014 και δύο ισοπαλίες, το 2-2 του 2009 και το 1-1 του 2010, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπρομαποϊκάρνα.

Στόχος της Έρεμπρο η πρώτη νίκη μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, ώστε να αποφύγει μελλοντικές περιπέτειες. Παρόλα αυτά, δε μπορείς να την εμπιστευτείς, ειδικά σε τιμές κοντά στο 1.50, ανεξάρτητα από το ότι υπάρχει απέναντι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει βαθμό μακριά από το γήπεδο της.