Σε ρόλο φαβορί η Χάουγκεσουντ φιλοξενώντας την Βαλερένγκα, στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στη Νορβηγία, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα ανακτήσει την 3η θέση.

Με το δεξί η Χάουγκεσουντ στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, επικρατώντας 2-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Τρόμσο, επιστρέφοντας ταυτόχρονα στην διεκδίκηση της 3ης θέσης, με δεδομένο, τουλάχιστον προς ώρας, πως το δίδυμο Μπραν και Ρόζενμποργκ, έχει μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα.

Δυνατό ξεκίνημα για την Χάουγκεσουντ στο πρώτο ημίχρονο συγκεκριμένο ματς, ανοίγοντας το σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό με τον Κονέ, ενώ ευκαιρίες ακολούθως εκατέρωθεν, με μεγάλους «πρωταγωνιστές» τους δύο γκολκίπερ. Τα ηνία στις αρχές της επανάληψης στην Τρόμσο, η οποία έφερε το ματς στα ίσια στο εξηκοστό πρώτο λεπτό, βλέποντας την Χάουγκεσουντ όμως, να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα, με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στόγιας στο εβδομήντα πέντε, χωρίς μάλιστα να κινδυνεύσει ιδιαίτερα μέχρι το φινάλε. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Χάουγκεσουντ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 2-2 για την Βαλερένγκα στην επανέναρξη του πρωταθλήματος φιλοξενώντας την ουραγό Σάντεφιορντ, σημειώνοντας πάντως, πως βάσει εξέλιξης, έμεινε ικανοποιημένη με τον ένα βαθμό από την στιγμή που δύο λεπτά πριν το φινάλε ήταν 0-2 πίσω στο σκορ.

Το 0-1 για την Σάντεφιορντ με πέναλτι στο τρίτο μόλις λεπτό και το 0-2 στο ογδόντα, με την Βαλερένγκα όμως να μειώνει αρχικά στο ογδόντα εννέα και να φτάνει ανέλπιστα στο 2-2 στις καθυστερήσεις. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Βαλερένγκα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Χάουγκεσουντ, μία για την Βαλερένγκα και τρεις ισοπαλίες, σε οκτώ ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και το ισχυρότερο κίνητρο της Χάουγκεσουντ. Στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα η ευάλωτη αμυντικά Βαλερένγκα, δείχνοντας πως πολύ δύσκολα θα αξιώσει κάτι παραπάνω, την στιγμή πάντως που έχει και «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.