Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στην Δανία, βρίσκοντας την Έσμπιεργκ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ψάχνοντας το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Δύο βαθμοί για την Έσμπιεργκ στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, με 1-1 στην πρεμιέρα στο Φάρουμ απέναντι στη Νόρντζελαντ, 2-3 ακολούθως φιλοξενώντας την Βεντσάισελ, 1-3 στην έδρα της Μίντιλαντ, ενώ οδυνηρό, βάσει εξέλιξης, το εντός 3-3 της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Ράντερς.

Μπροστά στο σκορ στο δέκατο ένατο λεπτό στο ματς με την Ράντερς, με πέναλτι του Ντρέιερ, το 2-0 στην συνέχεια στο σαράντα, με ψύχραιμο πλασέ του Κάουκο, ενώ προβάδισμα τριών τερμάτων στο πενήντα επτά με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρίστενσεν. Μεγάλη ευκαιρία μάλιστα για το 4-0 στο εξήντα, αλλά πολύ άσχημα εκτελεσμένο το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Έσμπιεργκ στο ματς, από τον Ντρέιερ, βλέποντας τον αντίπαλο γκολκίπερ να μπλοκάρει τη μπάλα, με την παραπάνω εξέλιξη πάντως να μην δείχνει σε τίποτα αυτό που θα ακολουθούσε.

Η μείωση του σκορ από την Ράντερς στο εβδομήντα δύο, με την Έσμπιεργκ ακολούθως να είναι ιδανική «αυτόχειρας», καθώς επέτρεψε στην αντίπαλο της να φτάσει στο 3-2 στο ογδόντα εννέα και στο 3-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μεγάλο μερίδιο στα δύο πρώτα τέρματα της Ράντερς από τον γκολκίπερ της Έσμπιεργκ ενώ στο 3-3 συνολική ευθύνη ολόκληρης της αμυντικής γραμμής, με το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς να μην αποτελεί άλλοθι. Τιμωρημένος για σήμερα, ο Ισπανός στόπερ, Αγκούς.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για την Σοντερίσκε στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με 0-1 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Ααλμποργκ, 2-2 ακολούθως στην έδρα της Οντένσε, 2-0 φιλοξενώντας την Χόρσενς, ενώ 0-1 την περασμένη εβδομάδα στο Ααρχους από την ομώνυμη ομάδα.

Πολύ ανοιχτό ματς στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ααρχους, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, πιο σπουδαίες πάντως για την Σοντερίσκε, η οποία είχε και ένα δοκάρι, με την αντίπαλο της τελικά πιο τυχερή, ανοίγοντας το σκορ στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Εντελώς διαφορετική πάντως η εικόνα στην επανάληψη, βλέποντας την Ααρχους να κυριαρχεί, να έχει ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα και την Σοντερίσκε αδικαιολόγητα άτολμη και παθητική. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Έσμπιεργκ, έξι για την Σοντερίσκε και τρεις ισοπαλίες, σε 13 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και το κίνητρο της Έσμπιεργκ να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα, παρά το γεγονός πως δείχνει ευάλωτη αμυντικά, εκτιμώντας πως η απρόβλεπτη Σοντερίσκε είναι, θεωρητικά, αντίπαλος στα μέτρα της.