Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, με τον ΠΑΟΚ με μικρό προβάδισμα μετά το υπέρ του 3-2, στο προ μίας εβδομάδας πρώτο μεταξύ τους ματς στην Τούμπα. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα πλέι οφ με το νικητή του ζευγαριού Φενέρ – Μπενφίκα.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Σπαρτάκ Μόσχας στο ξεκίνημα στο ματς της Τούμπας, καθώς βρέθηκε από νωρίς με προβάδισμα δύο τερμάτων, με τα γκολ των Ποπόφ (7΄) και Πρόμες (17΄). Παρόλα αυτά, εντυπωσιακή ανατροπή από τον ΠΑΟΚ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με το πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο εικοστό ένατο λεπτό, το πλασέ του Λημνιού στο τριάντα επτά και την προβολή του Πέλκα σε άδειο τέρμα στο σαράντα τέσσερα. Μετρημένες στην συνέχεια, στα δάχτυλα του ενός χεριού οι φάσεις στην επανάληψη, με τον ΠΑΟΚ να αγγίζει το 4-2 σε ανεπανάληπτο τετ ατ τετ του Πέλκα και την Σπαρτάκ Μόσχας το 3-3 σε χαμένο πέναλτι του Πρόμες.

Αυτό ήταν και το πρώτο ματς της ρωσικής ομάδας στην φετινή διοργάνωση, καθώς η Σπαρτάκ Μόσχας μπήκε απευθείας στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Εντός συνόρων, επτά βαθμοί στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος, με την Σπαρτάκ στην 2η θέση και το -2 από την πρωτοπόρο Ζενίτ, μετά το εντός 1-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Όρενμπουργκ, το 0-0 στην έδρα της πρωταθλήτριας Λοκομοτίβ Μόσχας και το 1-0 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Ανζί.

Στην άλλη πλευρά, τρεις νίκες για τον ΠΑΟΚ σε ισάριθμα ματς στην φετινή διοργάνωση, καθώς πέρα του 3-2 της Τούμπας, «καθάρισε» εύκολα στον 2ο προκριματικό γύρο την Βασιλεία, επικρατώντας 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Θεσσαλονίκη και 3-0 στον επαναληπτικό στην Ελβετία. Εντός συνόρων, πρεμιέρα για τον ΠΑΟΚ στο νέο πρωτάθλημα στις 25 του μήνα, φιλοξενώντας τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι 21 ποδοσφαιριστές που βρίσκονται σήμερα στην πρωτεύουσα της Ρωσίας είναι οι: Ρέι, Πασχαλάκης, Γλύκος, Μάτος, Κίτσιου, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Χατσερίδης, Μαλεζάς, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Κάνιας, Μπίσεσβαρ, Πέλκας, Ελ Καντουρί, Λημνιός, Ουάρντα, Ζαμπά, Ακπόμ και Πρίγιοβιτς.

Προϊστορία: Λευκή ισοπαλία το 1992 απέναντι στην ΑΕΚ, στο μοναδικό εντός έδρας ματς στην ιστορία της Σπαρτάκ Μόσχας κόντρα σε ελληνική ομάδα. Δύο ισοπαλίες, το 1-1 του 2011 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και το 2-2 του 2012 απέναντι στην Ρούμπιν Καζάν και μία ήττα, το 1-2 του 2016 από την Κράσνονταρ, στις τρεις προηγούμενες επισκέψεις του ΠΑΟΚ στην Ρωσία.

Λεπτές οι ισορροπίες στον σημερινό επαναληπτικό, εκτιμώντας πως η πρόκριση θα κριθεί στις λεπτομέρειες, με ειδικό στοίχημα τερμάτων την επιλογή μου, αποφεύγοντας φυσικά το ρίσκο με σημείο.