Στο καυτό «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τη Μιγιονάριος σε ρόλο φαβορί, παρά το γεγονός πως το 1-1 του πρώτου ματς στην Παραγουάη άφησε ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση.

Να σημειωθεί, πως στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας με το ίδιο σκορ (1-1), ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στην φάση των «16» με την Σάντα Φε.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην Παραγουάη η Χενεράλ Ντίας, χωρίς πάντως να καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, δίνοντας την ευκαιρία στη Μιγιονάριος, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια στην επανάληψη, να κερδίσει πέναλτι, με το οποίο ο Ντελ Βάγε (φωτό), διαμόρφωσε το 0-1 (53΄). Αρκετή πίεση ακολούθως από τους πεισματάρηδες και αξιόμαχους Παραγουανούς, με το 1-1 εννέα λεπτά πριν το φινάλε, με ψύχραιμο κοντινό πλασέ του Χιμένες.

Αυτό ήταν και το πρώτο ματς της Μιγιονάριος στην φετινή διοργάνωση, καθώς μπήκε απευθείας στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα. Εντός συνόρων, στην 10η θέση του Κλαουσούρα και το -7 από την πρωτοπόρο Λα Εκιδάδ, μετρώντας πέντε βαθμούς στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.
Ισοπαλία 2-2 στο «Ελ Καμπίν» στην πρεμιέρα κόντρα στην Μπογιακά Τσικό, «διπλό» στην συνέχεια σε βάρος της Πατριότας (2-0), ήττα με 0-1 φιλοξενώντας τη Μεντεγίν, αποσπώντας 1-1 την Κυριακή στην έδρα της Ατλέτικο Νασιονάλ, ισοφαρίζοντας τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Στην άλλη πλευρά, έκπληξη από την Χενεράλ Ντίας στον 1ο γύρο, σε βάρος της Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, με 0-0 το πρώτο μεταξύ τους ματς στο Εκουαδόρ, επικρατώντας 2-1 ακολούθως στον επαναληπτικό στην Παραγουάη. Εντός συνόρων, χωρίς νίκη μετά τις πέντε πρώτες αγωνιστικές του Κλαουσούρα (0-4-1), με συγκάτοικο στην τελευταία θέση την Τρες ντε Φεμπρέρο.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα το 2-2 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Σπορτίβο Λουκένιο, σε ένα ματς στο οποίο επτά λεπτά πριν το φινάλε πραγματοποίησε την προσωρινή ανατροπή (2-1) και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει στο πρώτο των καθυστερήσεων.

Προϊστορία: Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μιγιονάριος, σε τέσσερα ματς φιλοξενώντας ομάδες της Παραγουάης. Επικράτηση με 2-0 για την Χενεράλ Ντίας το 2014 σε βάρος της Ατλέτικο Νασιονάλ, στη μοναδική επίσκεψη της στο παρελθόν στην Κολομβία.

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για τη Μιγιονάριος, η οποία μπορεί να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και το μεγάλο υψόμετρο της πρωτεύουσας της Κολομβίας. Αξιόμαχος σίγουρα ως αντίπαλος η Χενεράλ Ντίας, χωρίς όμως να φοβίζει ταυτόχρονα τη Μιγιονάριος, για την οποία, πολύ πιθανό επιπλέον κίνητρο α αποτελεί πως στην φάση των «16» περιμένει η «μισητή» συμπολίτισσα, Σάντα Φε.