Σε ρόλο φαβορί η Ρεάλ Γκαρσιλάσο φιλοξενώντας την Σαν Μαρτίν, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει στην 3η θέση του Απερτούρα και θα μειώσει ταυτόχρονα στους έξι βαθμούς την απόσταση της από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Κριστάλ.

Επικράτηση με 2-1 την Κυριακή σε βάρος της Ακαντέμια Καντολάο, βλέποντας την Ρεάλ Γκαρσιλάσο όχι μόνο να πραγματοποιεί την ανατροπή, αλλά να φτάνει ταυτόχρονα στο πρώτο της τρίποντο μακριά από το γήπεδο της στο φετινό Απερτούρα.

Δυνατό ξεκίνημα για την Ρεάλ Γκαρσιλάσο στο ματς στην έδρα της Ακαντέμια Καντολάο, με δύο δοκάρια στο πρώτο πεντάλεπτο, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να παίρνει κεφάλι στο σκορ, στη μοναδική της επιθετική προσπάθεια (9΄). Κυρίαρχος πάντως η Ρεάλ Γκαρσιλάσο στην επανάληψη, ισοφαρίζοντας με την προβολή του Βιντάλες σε άδειο τέρμα στο εξήντα πέντε, πραγματοποιώντας με πέναλτι του ίδιου παίκτη δέκα λεπτά αργότερα την ανατροπή, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες ακολούθως για περισσότερα τέρματα. Πέντε νίκες για την Ρεάλ Γκαρσιλάσο, σε ισάριθμα ματς στο γήπεδο της στο Απερτούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πραγματικό ξέσπασμα για την Σαν Μαρτίν φιλοξενώντας τη Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ, επικρατώντας με το εμφατικό 6-1, φτάνοντας ταυτόχρονα στην πρώτη της νίκη στο Απερτούρα. Σημείο αναφοράς, πως είχε ξεκινήσει με έξι συνεχόμενες ισοπαλίες, τι οποίες διαδέχθηκαν, πέντε σερί ήττες, πριν φυσικά από το 6-1 της προηγούμενης αγωνιστικής.

Προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ, το 1-2 από την αντίπαλο της στο πενήντα εννέα, με την Σαν Μαρτίν όμως πραγματική καταιγίδα στο τελευταίο ημίωρο, με τέσσερα ακόμα τέρματα, καθώς εκμεταλλεύτηκε μία αμυντική γραμμή που έμοιαζε με ελβετικό τυρί. Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Σαν Μαρτίν, σε έξι ματς στο Απερτούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ρεάλ Γκαρσιλάσο, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σαν Μαρτίν.

Φαβορί η Ρεάλ Γκαρσιλάσο, μάλιστα με το απόλυτο την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σαν Μαρτίν. Χαμηλή πάντως η τιμή που την συνοδεύει, ποντάροντας στην επικράτηση της από το πρώτο ημίχρονο, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.