Η αναμέτρηση με την οποία ανοίγει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας, βλέποντας τόσο την Άβες όσο και την Τοντέλα, να ψάχνουν τους πρώτους τους βαθμούς, μετά τις ήττες της πρεμιέρας από τις Σετούμπαλ και Μπελενένσες, αντίστοιχα.

Ονειρική η περσινή χρονιά για την Άβες, καθώς δεν έφτασε μόνο στην παραμονή, τερματίζοντας στην 13η θέση και το +4 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και στην κατάκτηση του πρώτου κυπέλλου στην ιστορία της, με την έκπληξη που πραγματοποίησε στον τελικό με το 2-1 σε βάρος της Σπόρτινγκ.

Πρώτο αγωνιστικό δείγμα για φέτος το εντός 2-2 στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ με την Σάντα Κλάρα, όπου επέστρεψε από 0-2, πανηγυρίζοντας ακολούθως την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι, ενώ «φυσιολογική» η ήττα της στον τελικό του Σούπερ Καπ από το «θηρίο» που λέγεται Πόρτο με 1-3. Υποτονική πάντως στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, γνωρίζοντας εύκολα την ήττα με 0-2 στην έδρα της Σετούμπαλ, σημειώνοντας μάλιστα πως το ότι έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους δε μπορεί, τουλάχιστον βάσει εικόνας, να αποτελεί άλλοθι.

Πίσω στο σκορ στο τρίτο μόλις λεπτό, ευκαιρίες ακολούθως για την Σετούμπαλ για περισσότερα τέρματα, με την κατάσταση να ζορίζει περισσότερο για την ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο Άβες, με την αποβολή του τιμωρημένου για σήμερα Κλαούντιο Φαλκάο (μέσος), στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Παθητική η Άβες και στην επανάληψη, με την Σετούμπαλ να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στο εξηκοστό πρώτο λεπτό, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς. Με δύο παίκτες λιγότερους η Άβες από το εξήντα έξι, με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να «κοκκινίζει» τον επίσης τιμωρημένο για σήμερα, Ζορζ Φελίπε (στόπερ), βλέποντας την Σετούμπαλ να ψάχνει περισσότερα τέρματα, έχοντας στην συνέχεια δύο δοκάρια.

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία, τηρουμένων των αναλογίων, η 11η θέση για την Τοντέλα στο περσινό πρωτάθλημα και το +8 από την επικίνδυνη ζώνη, από την στιγμή που η παραμονή ήρθε πιο εύκολα, σε σχέση με το θρίλερ προηγούμενων ετών. Με το δεξί στη νέα σεζόν, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ με το 2-0 στην έδρα της Γκιμαράες, χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια και στο πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα φιλοξενώντας τη Μπελενένσες.

Μία φάση για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μπελενένσες, με πολύ διαφορετικό όμως τον ρυθμό στην επανάληψη, ειδικά μετά το τέρμα των φιλοξενούμενων στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό, με το διαγώνιο βολέ του Φρέντι. Μονότερμα στην συνέχεια για την Τοντέλα, η οποία είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, χωρίς όμως να καταφέρει να σώσει, τουλάχιστον τον βαθμό. Σημείο αναφοράς, η αποβολή του τιμωρημένου για σήμερα, Ρικάρντο Κόστα (στόπερ), αφού προηγουμένως ο διαιτητής χρησιμοποίησε το VAR.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Άβες, τρεις για την Τοντέλα και μία ισοπαλία, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, με τον παράγοντα έδρα να μην είναι αρκετός ώστε να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στην Άβες. Δεδομένο πως θα θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, αλλά και η Τοντέλα από την πλευρά της έδειξε καλά στοιχεία στην πρεμιέρα παρά το εντός έδρας 0-1 από τη Μπελενένσες.