Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Τούρκου από πέντε συνεχόμενες ήττες και στην τελευταία θέση πλέον του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που με νίκη η Βάασα θα βρεθεί 3η, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Πέντε συνεχόμενες ήττες, όπως προαναφέρθηκε, για την Τούρκου, μετά και το 0-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Χόνκα, «υποχωρώντας» πλέον στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς μειονεκτεί της ισόβαθμης Κέμι.

Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Χόνκα στο μεταξύ τους ματς στο τριακοστό τρίτο λεπτό, με την Τούρκου με την πλάτη στα σχοινιά από το πρώτο ημίχρονο, πετώντας ουσιαστικά πετσέτα στο εξήντα δύο, όπου η αντίπαλος της διαμόρφωσε το υπέρ της αποτέλεσμα. Δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Τούρκου, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Βάασα, μετά και το 0-2 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Σεϊναγιόεν, με θετικό πάντως για την ομάδα του 45χρονου, Πέτρι Βουόρινεν (φωτό), πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη τριάδα.

Κυρίαρχος και με σημαντικές ευκαιρίες η Βάασα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σεϊναγιόεν, στο οποίο όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της αντιπάλου της. Ρίσκο από την Βάασα στην επανάληψη, δίνοντας χώρους στην αντίπαλο της, με την Σεϊναγιόεν να έχει ένα δοκάρι αλλά και το 0-2, δέκα λεπτά πριν το φινάλε, στις δύο «φαρμακερές» αντεπιθέσεις. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Βάασα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Τούρκου, δύο για την Βάασα και τέσσερις ισοπαλίες, σε 11 ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η ουραγός Τούρκου, με επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στην ομάδα που δείχνει τα έχει τα λιγότερα προβλήματα στο συγκεκριμένο ζευγάρι.