Το τελευταίο χρονικά ματς της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Πορτογαλίας, με την Γκιμαράες να ψάχνει τους πρώτους της βαθμούς μετά την ήττα της πρεμιέρας στην έδρα της Μπενφίκα, την στιγμή που η Φεϊρένσε έρχεται από το 2-0 φιλοξενώντας την Ρίο Άβε.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Γκιμαράες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην έδρα της Μπενφίκα, «φυσιολογική», θεωρητικά, η ήττα της με 2-3 από τους «αετούς», αλλά ανάμεικτα και τα συναισθήματα από αυτό το αποτέλεσμα καθώς αν ήταν λίγο προσεκτική θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο.

Χατ τρικ από τον Πίτσι στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Μπενφίκα βρέθηκε 3-0 μπροστά στο σκορ, κρατώντας όμως, τόσο το χαμένο πέναλτι του Φακούντο Φερέιρα για τους «αετούς» όσο και τις σπουδαίες επεμβάσεις του Οδυσσέα Βλαχοδήμου αλλά και το δοκάρι για την Γκιμαράες μετά το 1-0. Συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη από τη Μπενφίκα, λόγω φυσικά των υποχρεώσεων της στα προκριματικά του Champions League, δίνοντας την ευκαιρία στην Γκιμαράες να μειώσει σε 3-2, εννέα λεπτά πριν το φινάλε, μετατρέποντας το ματς σε θρίλερ.

Το πρώτο τέρμα της Γκιμαράες στο εβδομήντα έξι, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Αντρέ Αντρέ και το δεύτερο, εννέα λεπτά, όπως προαναφέρθηκε, πριν το φινάλε, με ψύχραιμο πλασέ του 25χρονου Κολομβιανού επιθετικού, Σέλις (φωτό). Αποτυχία σίγουρα για την Γκιμαράες, το εντός 0-2 που είχε προηγηθεί από την Τοντέλα και ο αποκλεισμός της στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, με το δεξί η Φεϊρένσε όχι μόνο στο πρωτάθλημα αλλά και γενικότερα στη νέα ποδοσφαιρική σεζόν, με δύο νίκες στο γήπεδο της, με πρώτη το 3-2 σε βάρος της 2ης κατηγορίας, Λεϊσόες, που της έδωσε την πρόκριση στον 2ο γύρο του Λιγκ Καπ και ακολούθως το 2-0 της πρεμιέρας κόντρα στην Ρίο Άβε.

Δύο φάσεις για την Φεϊρένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ρίο Άβε και ισάριθμα γκολ, με το 1-0 με την εκτός περιοχής «φωτοβολίδα» του Τιάγκο Σίλβα στο εικοστό λεπτό και το 2-0, από την καρφωτή κεφαλιά του «γνωστού» μας από το πέρασμα του από την Ελλάδα, 36χρονου πλέον, Εντίνιο. Σπουδαίες ευκαιρίες ακολούθως στην επανάληψη και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να αλλάξει το 2-0 του πρώτου μέρους. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Γκιμαράες, μία για την Φεϊρένσε και μία ισοπαλία, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία στο «Αφόνσο Ενρίκες», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Εκ διαμέτρου αντίθετα τα αποτελέσματα των δύο ομάδων στο ξεκίνημα της νέας ποδοσφαιρικής σεζόν. Παρόλα αυτά, θα δείξω εμπιστοσύνη στην Γκιμαράες, εκτιμώντας πως θα δώσει τα πάντα σήμερα ώστε να μην τριτώσει το κακό. Αποτυχία σίγουρα ο εντός έδρας αποκλεισμός στον 1ο γύρο του Λιγκ Καπ από την Τοντέλα, δείχνοντας πάντως καλά στοιχεία παρά το 2-3 ακολούθως στη Λισαβόνα από τη Μπενφίκα. Επιπλέον, δύο νίκες για την Φεϊρένσε σε ισάριθμα ματς στο γήπεδο της, με αντιπάλους όμως, θεωρητικά, στα μέτρα της, με αρκετά ζόρικο πάντως και για αυτή το πρώτο της εκτός.