Ντέρμπι παραμονής στο «Σάο Ζανουάριο», με την Βάσκο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 18η θέση με 25 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την 15η σημερινή της αντίπαλο, με απαραίτητη σημείωση πάντως, πως οι γήπεδούχοι, έχουν δύο ματς λιγότερα.

Τέσσερις συνεχόμενες ήττες για την Βάσκο, πριν το εντός έδρας ντέρμπι της περασμένης εβδομάδας με την Φλαμένγκο, για τα οποίο, η διοίκηση της επέλεξε για εισπρακτικούς λόγους το ουδέτερο «Μανέ Γκαρίντσα» της Μπραζίλια και όχι την φυσικά της έδρα, το «Σάο Ζανουάριο».

Πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι των δύο ομάδων του Ρίο, με την Βάσκο πάντως πιο τυχερή, ανοίγοντας το σκορ στο εικοστό όγδοο λεπτό με τον Ρίος, σε μια φάση διαρκείας, όπου ο σκόρερ κέρδισε αρκετές κόντρες και προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα στο άδειο τέρμα. Καταιγιστικός ο ρυθμός και στην επανάληψη, με την πλάστιγγα να φαίνεται πως γέρνει προς την πλευρά της Βάσκο, μετά την αποβολή του ηγετικού μέσου της Φλαμένγκο, Ντιέγκο, στο πενήντα οκτώ. Παρόλα αυτά, πιο τυχερή, την φορά αυτή η Φλαμένγκο, ισοφαρίζοντας με ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ του Λουίζ Γκουστάβο, τέσσερα λεπτά αργότερα, βλέποντας το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε παρά τις ευκαιρίες που υπήρχαν από τις δύο αντιπάλους. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Βάσκο, σε 13 εντός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 για τη Μπαΐα την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Παλμέιρας, βλέποντας την ομάδα του Σαλβαντόρ να πετάει δύο πολύτιμους βαθμούς από ένα ματς που έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα.

Καλύτερη της Παλμέιρας η Μπαΐα, στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αδυνατώντας πάντως να εκμεταλλευτεί το rotation της αντιπάλου της αλλά και τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε για ένα δεύτερο τέρμα, μετά φυσικά το 1-0 από το κοντινό πλασέ του Τζιλμπέρτο στο δέκατο όγδοο λεπτό. Η «τιμωρία» της, στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια της Παλμέιρας, σε όλο τον αγώνα. Η Μπαΐα πάντως, μετρίασε τις εντυπώσεις, με το εντός 2-1 που ακολούθησε σε βάρος της Μποταφόγκο, στην πρώτη «εμφύλια» διαμάχη των δύο ομάδων για την φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες για τη Μπαΐα, σε 12 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βάσκο, μία για τη Μπαΐα και δύο ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ψέματα τέλος για την Βάσκο, αν δεν θέλει φυσικά να μπλέξει σε ακόμα μεγαλύτερες περιπέτειες. Δεδομένο βέβαια, πως δεν είναι ομάδα εμπιστοσύνης, αλλά ματς σαν το σημερινό, το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού», ειδικά με έναν μέτριο εκτός έδρας και ταυτόχρονα στα μέτρα της, αντίπαλο, πρέπει να τα κερδίζει.