Στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» της Σεβίλλης, το σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος στη LaLiga, βρίσκοντας την ομώνυμη ομάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 9η θέση με επτά βαθμούς, έξι λιγότερους από την Ρεάλ, η οποία συγκατοικεί στην κορυφή με την πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα.

Δύο συνεχόμενες νίκες με πολλά τέρματα για την Σεβίλλη, επικρατώντας 5-1 στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» της Σταντάρ Λιέγης, για το Γιουρόπα Λιγκ και στην συνέχεια 6-2 στην έδρα της Λεβάντε την Κυριακή που μας πέρασε, αφήνοντας πίσω με τον καλύτερο τρόπο το 0-2 που είχε προηγηθεί φιλοξενώντας την Χετάφε.

Χορταστικό ματς στην έδρα της Λεβάντε, με την Σεβίλλη να ανοίγει το σκορ στο έντεκα, με το κοντινό πλασέ του Μπεν Γεντέρ, το 1-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό, με το 2-1 για την ομάδα του 43χρονου Πάμπλο Ματσίν, στο είκοσι ένα, με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Καρίσο. Χαμένο πέναλτι ακολούθως για τη Λεβάντε (26΄), με τον Μπεν Γεντέρ (φωτό), να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς με δύο ακόμα τέρματα (35΄, 45΄) ήταν αυτός που «τέλειωσε» ουσιαστικά το ματς για την Σεβίλλη. Το κερασάκι στην τούρτα, από τους Αντρέ Σίλβα (49΄) και Πάμπλο Σαράμπια (59΄), ενώ το 2-6 για τη Λεβάντε στο ενενήντα. Με πρόβλημα, ο στόπερ Μερκάδο, ο αριστερός μπακ - χαφ Σέρχιο Εσκουδέρο και οι μέσοι Γκοναλόν και Αμαντού.

Στον αντίποδα, αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας την Εσπανιόλ, βλέποντας την Ρεάλ να εκμεταλλεύεται την απώλεια βαθμών της Μπαρτσελόνα, πιάνοντας την στην κορυφή. Το κοντινό πλασέ του Μάρκο Ασένσιο στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό, αυτό που έκανε την διαφορά, με την Ρεάλ πάντως να παίζει με την φωτιά, καθώς δεν κατάφερε να φτάσει, παρά τις σημαντικές της ευκαιρίες, στο 2-0, δίνοντας το δικαίωμα στην Εσπανιόλ να φανεί απειλητική. Λίγο έλειψε μάλιστα να το «πληρώσει», με την αντίπαλο της να έχει οριζόντιο δοκάρι στα μέσα της επανάληψης, μετά από τραγικό λάθος του Σέρχιο Ράμος. Με πρόβλημα ο δεξιός μπακ Καρβαχάλ και ο μέσος Ίσκο.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Σεβίλλη, πέντε για την Ρεάλ και μία ισοπαλία, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Εντελώς απρόβλεπτη η Σεβίλλη, βάσει εικόνας αλλά και αποτελεσμάτων της στις πέντε πρώτες αγωνιστικές, χωρίς αυτό πάντως να δικαιολογεί την πολύ χαμηλή τιμή που συνοδεύει την Ρεάλ. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων, από την στιγμή που πάντα υπάρχουν γκολ και γενικότερα ανοιχτά ματς στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν».

Πρόταση: G/G & Over 2,5