Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Μεστάγια», βλέποντας την Βαλένθια να έχει από τη μία πλευρά τον τίτλο του φαβορί, αλλά να ψάχνει και από την άλλη, κόντρα στην ιδιαίτερα παραγωγική στο ξεκίνημα, Θέλτα, την πρώτη της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Χωρίς νίκη οι «νυχτερίδες» σε έξι ματς σε όλες τις διοργανώσεις, πέντε στο πρωτάθλημα, μετά και το 0-0 της Κυριακής στην έδρα της Βιγιαρεάλ και σε αυτό στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου ηττήθηκε 0-2 μέσα στο «Μεστάγια» από την πρωταθλήτρια Ιταλίας, Γιουβέντους.

Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές φάσεις στο ματς με την Βιγιαρεάλ, με την Βαλένθια να αγγίζει το γκολ σε δύο μακρινά σουτ του Τσερίσεφ, τα οποία έβγαλε πολύ δύσκολα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Σέρχιο Ασένχο, ενώ σημείο αναφοράς και η αποβολή του προπονητή των «νυχτερίδων», Μαρθελίνο. Τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος Ντάνι Παρέχο, όπως και ο προπονητής Μαρθελίνο, ο οποίος δεν θα καθίσει στον πάγκο, ενώ με πρόβλημα ο επιθετικός Σάντι Μίνα.

Στον αντίποδα, αποτυχία σίγουρα για την Θέλτα το 3-3 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Βαγιαδολίδ, ειδικά από την στιγμή που βρέθηκε δύο φορές με προβάδισμα δύο τερμάτων, με το σκορ στο ένατο λεπτό 2-0 και 3-1 στο πενήντα τέσσερα.

To 1-0 στο πέντε, με το κοντινό πλασέ του Ιάγκο Άσπας (φωτό), ενώ το 2-0, όπως προαναφέρθηκε, στο ένατο λεπτό, με την περίτεχνη ατομική προσπάθεια του 22χρονου Ουρουγουανού επιθετικού, Μάξι Γκόμες. Το 2-1 για την Βαγιαδολίδ, στο τριάντα εννέα, με τον Ιάγκο Άσπας όμως, να δίνει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην Θέλτα, με εκτός περιοχής σουτ στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό. Παρόλα αυτά, η Βαγιαδολίδ «τιμώρησε» την ομάδα του Βίγκο που πίστεψε πως το ματς είχε «τελειώσει», με το 3-2 στο εξήντα πέντε και το οδυνηρό για την ομάδα του Βίγκο 3-3, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βαλένθια, δύο για την Θέλτα και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μεστάγια», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δεδομένο πως κάποια στιγμή θα έρθει η πρώτη νίκη της Βαλένθια, όχι μόνο στο «Μεστάγια», αλλά και γενικότερα, με αυτό πάντως να μην σημαίνει αυτόματα πως θα πρέπει να την πάρουμε στο «κυνήγι» και να περιμένουμε πότε θα μας «πληρώσει», ειδικά σε τιμές κάτω του 1,60. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας φυσικά πιο επιφυλακτική στάση, ειδικά από την στιγμή που η Θέλτα έχει σκοράρει τόσο στα πέντε φετινά της ματς στη LaLiga, όσο και στις επτά προηγούμενες επισκέψεις της στο «Μεστάγια» την τελευταία δεκαετία, ανεξάρτητα αποτελέσματος.