Η δεύτερη μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα ημιτελικά του κυπέλλου, με την Κρουζέιρο με προβάδισμα πρόκρισης, μετά το υπέρ της 1-0 από το πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Αλιάνζ Παρκ».

Απαραίτητη σημείωση, πως στα ημιτελικά του κυπέλλου δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση επικράτησης της Παλμέιρας με οποιοδήποτε σκορ, αλλά μόνο με ένα τέρμα διαφορά, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Κρουζέιρο στο ματς στο «Αλιάνζ Παρκ», ανοίγοντας το σκορ στο πέμπτο μόλις λεπτό, με την ψύχραιμη, εντός περιοχής λόμπα, του Αργεντινού επιθετικού, Μπάρκος. Καταιγιστικός ο ρυθμός στην συνέχεια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η Παλμέιρας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, αλλά και δικαιολογημένα παράπονα, για ένα κακώς ακυρωθέν γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι για την Κρουζέιρο στα προημιτελικά σε βάρος της Σάντος, με την ομάδα του Μπέλο Οριζόντε να επικρατεί 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Βίλα Μπελμίρο», αλλά να παίζει ακολούθως με την φωτιά στον επαναληπτικό στο «Μινεϊράο», όπου ηττήθηκε 1-2. Στην 7η θέση στο Μπραζιλεϊράο και το -5 από την πρώτη εξάδα, μετά το εντός 2-1 της Κυριακής σε βάρος της Σάντος, έχοντας προηγηθεί το 0-2 από τη Μπόκα Τζούνιορς στο «Μπομπονέρα», στην πρώτη μονομαχία τους για τα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στην άλλη πλευρά, από δύο συνεχόμενες πολύ σπουδαίες εκτός έδρας νίκες η Παλμέιρας, με πρώτη το 2-0 στο Σαντιάγκο σε βάρος της Κόλο Κόλο για τα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες και ακολούθως το 1-0 στο Ρεσίφε κόντρα στην Σπορτ, που την έφερε στην 2η θέση και το -1 από την πρωτοπόρο Σάο Πάολο. Δύσκολη πρόκριση για την «βερντάο» στα προημιτελικά σε βάρος της σκληροτράχηλης Μπαΐα, με 0-0 το πρώτο ματς στο Σαλβαντόρ, επικρατώντας 1-0 ακολούθως στον επαναληπτικό στο «Αλιάνζ Παρκ».

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Κρουζέιρο, προσθέτοντας και το 1-0 του φετινού πρωταθλήματος, τρεις για την Παλμέιρας και ισάριθμες ισοπαλίες, στις έντεκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μπέλο Οριζόντε, σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, κύπελλο). Σημείο αναφοράς, οι δύο δραματικές μονομαχίες τους πέρσι στα προημιτελικά, με 3-3 το πρώτο ματς στο Σάο Πάολο, βλέποντας την Παλμέιρας να ισοφαρίζει ενώ βρέθηκε 0-3 πίσω στο σκορ και 1-1 ακολούθως στο «Μινεϊράο», με την Κρουζέιρο να «γλιτώνει» πέντε λεπτά πριν το φινάλε και να παίρνει στην συνέχεια την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι. Για την ιστορία, η Κρουζέιρο έφτασε μέχρι την κατάκτηση του κυπέλλου, επικρατώντας στα πέναλτι τόσο στον ημιτελικό της Γκρέμιο (0-1, 1-0) όσο και στον τελικό της Φλαμένγκο (1-1, 0-0).

Η Κρουζέιρο έπαιξε με την φωτιά τόσο στην φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες με την Φλαμένγκο, όπου κέρδισε 2-0 εκτός και ηττήθηκε 0-1 στο «Μινεϊράο», όσο και στα προημιτελικά του κυπέλλου με την Σάντος που χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι παρά το 1-0 στο πρώτο ματς στο «Βίλα Μπελμίρο». Εκτίμηση μου, πως κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί και σήμερα, ειδικά από την στιγμή που η Παλμέιρας βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ειδικότερα όταν η «βερντάο» θα έχει στο μυαλό της τον τρόπο που έμεινε πέρσι εκτός κυπέλλου στο «Μινεϊράο» και θα ψάχνει μια άτυπη ρεβάνς.