Ο δεύτερος τελικός ανάμεσα στις δύο σπουδαίες αυτές ομάδες, την φορά αυτή στην «Αρένα Κορίνθιανς», βλέποντας την κυπελλούχο Βραζιλίας, Κρουζέιρο, με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 1-0 από την πρώτη μεταξύ τους κόντρα στο Μπέλο Οριζόντε.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στον τελικό του κυπέλλου στην Βραζιλία, δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας, επικράτησης δηλαδή της Κορίνθιανς με οποιοδήποτε σκορ, αλλά μόνο με ένα τέρμα διαφορά, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Καλύτερη και πιο επικίνδυνη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου τελικού η Κρουζέιρο, σε σχέση με την αδικαιολόγητα φλύαρη Κορίνθιανς, φτάνοντας απόλυτα δίκαια στο υπέρ της 1-0, το οποίο μάλιστα είναι «φτωχό», τουλάχιστον βάσει εικόνας και ευκαιριών. Κορυφαίος στο πρώτο ημίχρονο για την Κορίνθιανς, ο διεθνής γκολκίπερ Κάσιο, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, λυγίζοντας μόνο στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, στην άπιαστη κεφαλιά του Τιάγκο Νέβες. Δοκάρι επίσης για την Κρουζέιρο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ κυρίαρχος η ομάδα του Μπέλο Οριζόντε στην επανάληψη, αδυνατώντας όμως να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα.

Σημείο αναφοράς για την Κορίνθιανς, πως βρίσκεται σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 2009, την χρονιά δηλαδή που κατέκτησε το τελευταίο από τα τρία της συνολικά κύπελλα, με τα άλλα δύο το 1995 και το 2002. Σανίδα σωτηρίας μάλιστα το κύπελλο, σε περίπτωση φυσικά που πραγματοποιήσει σήμερα την ανατροπή, καθώς αποκλείστηκε νωρίς στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ και στο πρωτάθλημα βρίσκεται στην 11η θέση, μετά το 0-1 του Σαββάτου στο «Βίλα Μπελμίρο» στο ντέρμπι με την Σάντος. Πρόκριση σε βάρος της Φλαμένγκο στα ημιτελικά, αποσπώντας 0-0 στο πρώτο ματς στο «Μαρακανά», επικρατώντας 2-1 ακολούθως στον επαναληπτικό στην «Αρένα Κορίνθιανς». Χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού τελικού.

Στον αντίποδα, με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα, όπως προαναφέρθηκε, η Κρουζέιρο, η οποία ψάχνει το δεύτερο συνεχόμενο και έκτο της συνολικά κύπελλο, με τα προηγούμενα, μετά φυσικά αυτό του 2017, να είναι το 1993, το 1996, το 2000 και το 2003. Κάτι ανάλογο και για αυτή η κατάκτηση του φετινού κυπέλλου, καθώς βρίσκεται στην 10η θέση στο Μπραζιλεϊράο, μετά το εκτός 0-2 της Κυριακής από την Βάσκο, την στιγμή που γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από τη Μπόκα στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, έχοντας πάντως δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία. Πρόκριση σε βάρος της Παλμέιρας στα ημιτελικά, επικρατώντας 1-0 στο πρώτο ματς στο Ρίο, με 1-1 ακολούθως στον επαναληπτικό στο «Μινεϊράο». Μοναδικό ερωτηματικό, το αν θα ξεκινήσει βασικός ή όχι ο Ντε Αρασκαέτα, ο οποίος θα είναι κανονικά στην αποστολή, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε χθες μόνο στο πρώτο ημίχρονο στο φιλικό της Ουρουγουάης με την Ιαπωνία στην Σαϊτάμα.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Κορίνθιανς, δύο για την Κρουζέιρο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «τιμάο», σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες στον σημερινό επαναληπτικό, με την Κορίνθιανς να ποντάρει στον παράγοντα έδρα και την Κρουζέιρο στο καλύτερο momentum αλλά και την ικανότητα της την τελευταία διετία να «επιβιώνει» σε νοκ άουτ μονομαχίες κυπέλλου, μάλιστα κόντρα σε σπουδαίους αντιπάλους. Δεν θα μπλέξω με σημείο, πηγαίνοντας πιο συνετά, με ειδικό στοίχημα τερμάτων. Δεδομένο άλλωστε πως η Κορίνθιανς θα πρέπει να ρισκάρει περισσότερο σε σχέση με τον πρώτο τελικό και έχει την ποιότητα στο «σπίτι» της να σκοράρει, όπως και το ότι η Κρουζέιρο θα απειλήσει και δεν θα προσπαθήσει να υπερασπίσει το 1-0 του «Μινεϊράο».