Σπουδαίο ματς στο «Καμπ Νόου», με τη Μπαρτσελόνα χωρίς τρίποντο για τέσσερις αγωνιστικές και με στόχο να αφήσει πίσω αυτό το αρνητικό σερί, έχοντας σύμμαχο μια εξαιρετική προϊστορία την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σεβίλλη, η οποία φυσικά από την πλευρά της, εξυπηρετείται και με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Τέσσερις αγωνιστικές, όπως προαναφέρθηκε, χωρίς τρίποντο για τη Μπαρτσελόνα, με 2-2 φιλοξενώντας την Τζιρόνα, 1-2 στη Μαδρίτη από τη Λεγκανές, 1-1 στο «Καμπ Νόου» με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, ενώ 1-1 και στην πιο πρόσφατη εξ αυτών, στο «Μεστάγια», στη μονομαχία της με την Βαλένθια.

Εφιαλτικό το πρώτο εικοσάλεπτο στο ματς στο «Μεστάγια», βλέποντας τη Μπαρτσελόνα όχι μόνο να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο δεύτερο μόλις λεπτό, αλλά να γλιτώνει σε τρεις περιπτώσεις το 0-2. Το 1-1 ακολούθως, με ένα συρτό εκτός περιοχής σουτ του Μέσι, στο εικοστό τρίτο λεπτό, με τον ρυθμό όμως να πέφτει, παραδόξως, στην συνέχεια, βλέποντας τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία, καθώς υπήρχαν λιγοστές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Δύο νίκες (Αλαβές 3-0, Ουέσκα 8-2) και ισάριθμες ισοπαλίες (2-2 Τζιρόνα, 1-1 Αθλέτικ Μπιλμπάο) για τη Μπαρτσελόνα, σε τέσσερα ματς στη LaLiga στο «Καμπ Νόου», ενώ με πρόβλημα οι στόπερ Βερμάελεν και Ουμτιτί. Ακολουθεί η εντός έδρας μονομαχία με την Ίντερ, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον αντίποδα, εκ διαμέτρου αντίθετη η πορεία της Σεβίλλης, η οποία έρχεται από τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, με 6-2 στην έδρα της Λεβάντε, 3-0 φιλοξενώντας την Ρεάλ, 3-1 στην χώρα των Βάσκων στη μονομαχία της με την Έιμπαρ, ενώ 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν» σε βάρος της Θέλτα.

Τα απολύτως απαραίτητα από την Σεβίλλη στο ματς με την Θέλτα, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τριακοστό ένατο λεπτό, με περίτεχνη κεφαλιά του Πάμπλο Σαράμπια, στην πρώτη της ουσιαστικά, αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στον αγώνα. Με παίκτη παραπάνω από το πενήντα οκτώ, αποκτώντας σημαντικό πλεονέκτημα, το οποίο αξιοποίησε στο έπακρο, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς τρία λεπτά αργότερα, με την κοντινή προβολή του Μπεν Γεντέρ (φωτό). Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Θέλτα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο, παρά το γεγονός πως η Σεβίλλη είχε «καθίσει» πάνω στο 2-0. Τρεις νίκες (Ράγιο Βαγιεκάνο 4-1, Λεβάντε 6-2, Έιμπαρ 3-1) και μία ήττα (Μπέτις 0-1) για την Σεβίλλη, σε τέσσερα ματς στη LaLiga μακριά από το «Ραμόν Σάντσες Πιθχουάν», ενώ με πρόβλημα οι Γάλλοι μέσοι Αμαντού και Γκοναλόν. Ακολουθεί μεσοβδόμαδα το εντός έδρας ματς με την Ακισάρ, για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Προϊστορία: Έντεκα νίκες για τη Μπαρτσελόνα, μία για την Σεβίλλη και δύο ισοπαλίες, στις 14 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καμπ Νόου», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Σούπερ Καπ Ισπανίας). Σημείο αναφοράς, πως η μοναδική νίκη της Σεβίλλης ήταν το 2-1 του 2010, αλλά σε ματς κυπέλλου, σημειώνοντας πως τελευταία φορά που κέρδισε στο «Καμπ Νόου» σε αγώνα πρωταθλήματος, ήταν το 2002 (3-0).

Δεδομένο πως η Μπαρτσελόνα θα προσπαθήσει όχι μόνο να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, αλλά και να βγάλει ταυτόχρονα σημάδια αντίδρασης και να «σβήσει» το αρνητικό της σερί. Παρόλα αυτά, πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, παρά την εξαιρετική της προϊστορία, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι η ιδιαίτερα φορμαρισμένη και κυνική το τελευταίο διάστημα, Σεβίλλη.