Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μπελγράνο στην επικίνδυνη ζώνη στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού και με νέο προπονητή σήμερα στον πάγκο, την στιγμή που με νίκη η Μπάνφιλντ θα βρεθεί σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, μετά και το βαρύ 0-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ταγέρες, το οποίο διατήρησε τη Μπελγράνο εντός επικίνδυνης ζώνης στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού και το οποίο αποτέλεσε και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο, για τον Λούκας Μπερνάρντι.

Aνύπαρκτη η Μπελγράνο στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι της Κόρδοβα με την Ταγέρες, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, ενώ καταστροφικό το ξεκίνημα στην επανάληψη, όπου με δύο ακόμα τέρματα από την αντίπαλο της (48΄, 50΄), έπεσε στο καναβάτσο. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως κινδύνεψε με βαρύτερο σκορ, βλέποντας την Ταγέρες στην συνέχεια να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Μία νίκη (Εστουδιάντες 2-1), δύο ισοπαλίες (Σαν Μαρτίν Σαν Χουάν 0-0, Νιούελς 0-0) και μία ήττα (Ουρακάν 0-1) για τη Μπελγράνο, σε τέσσερα εντός έδρας ματς, τιμωρημένοι για σήμερα οι μέσοι Χιλ Ρομέρο και Λέρτορα, ενώ ντεμπούτο στον πάγκο για τον 48χρονο Ντιέγκο Οσέλα.

Στον αντίποδα, επιστροφή στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστιές για τη Μπάνφιλντ, με το «επαγγελματικό» 2-0 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Σαν Λορέντζο. Δύο γκολ για τη Μπάνφιλντ, στις ισάριθμες αξιόλογες επιθετικές της προσπάθειες σε ολόκληρο το ματς με την Σαν Λορέντζο, την στιγμή που η αντίπαλος της ήταν φλύαρη και έψαχνε το γκολ με μακρινά σουτ. Το 1-0, στο δέκατο τέταρτο λεπτό με περίτεχνη ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του «γνωστού» μας από το πέρασμα του από την Ελλάδα, Ντάτολο, ενώ το 2-0 με κοντινή προβολή του συνήθη «ύποπτου» Τσβίτανιτς (φωτό), στο εβδομήντα εννέα. Δύο ισοπαλίες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), κόντρα στις Βέλεζ και Σαν Μαρτίν Τουκουμάν και ισάριθμες ήττες (Ροζάριο 0-1, Ουρακάν 0-3) για τη Μπάνφιλντ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Φλορένσιο Σολά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για τη Μπελγράνο το 2012, ενώ 0-0 το 2016, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπάνφιλντ.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αλλαγή στον πάγκο της Μπελγράνο, αλλά και την αδυναμία της Μπάνφιλντ να φτάσει σε τρίποντα μακριά από το γήπεδο της. Επιπλέον, τα πάντα στο επιθετικό κομμάτι για τη Μπάνφιλντ από τον Τσβίτανιτς και έντονος φυσικά προβληματισμός αν ο 34χρονος πλέον, χαρισματικός φορ, δεν βρει δίχτυα.