Ενα ακόμα ματς του “πρέπει” δίνει ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά σε ευρωπαϊκό φόντο κόντρα στη Ντούντελανζ.. Οι Πειραιώτες θέλουν πάση θυσία τη νίκη απέναντι στους Λουξεμβούργιους που έρχψονται χωρίς άγχος για να πάρουν ότι καλυτερο μπορούν..

Με το μυαλό να είναι και στο παιχνίδι της Μπέτις με την Μίλαν που θα διεξάγεται εκείνη την ώρα για τον ίδιο όμιλο εκεί όπου οι Πειραιώτες θέλουν νίκη των Ανδαλουσιανών.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αναμένεται να κάνει αρκετές αλλαγές στο κομμάτι της ενδεκάδας ενώ επέλεξε να αφήσει εκτός τους Βούκοβιτς-Γκιγέρμε και Ομάρ που λογικά θα είναι βασικοί στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, με τον Πορτογάλο να τονίζει πως ο Παναθηναϊκός θα μπει στο μυαλό των Πειραιωτών αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με τους Λουξεμβούργιους.

Ενα απο τα ερωτήματα που τίθενται είναι αν ο Χασάν, λυτρωτής του Ολυμπιακού στο ματς με τον Αρη θα είναι βασικός η θα προτιμηθεί ο Λάζαρος σε ρόλο φορ,κάτι που είναι πιθανό στην 50η Ευρωπαική συμμετοχή του σε Ευρωπαικά ματς, ενώ στη μεσαία γραμμή το ..ευρωπαικό δίδυομο Μπουχαλάκη -Καμαρά δύσκολα θα σπάσει με την παρουσία πολλών μέσων και ποιοτικών να αποτελεί σαφέστατα ένα ευχάριστο πονοκέφαλο για τον προπονητή.

Οσον αφορά στην 11άδα αυτή θα αποτελείται πάσα πιθανότητα από τους Γιαννιώτη,Τοροσίδη,Τσιμίκας,Μεριά ,Μιράντα η Σισέ, Καμαρά,Μπουχαλάκη ,Ναουέλ,Ποντένσε,Λάζαρο..

Από την άλλη πλευρά, η Ντούντελανζ έρχεται στο Καραϊσκάκη, χωρίς άγχος και με σκοπό να πάρει ότι καλύτερο μπορεί. Μάλιστα στο τελευταίο ματς του Πρωταθλήματος πέτυχε ένα απόλυτα επικό 2-9 απέναντι στη Ρούντελανζ εκτός έδρας γράφοντας ιστορία. Οι Λουξεμβούργιοι, μέχρι τώρα στην ευρωπαϊκή τους πορεία έχουν δείξει ότι είναι αρκετά επικίνδυνοι εκτός έδρας, μιας και για να φτάσουν στους ομίλους έκαναν δύο σπουδαία αποτελέσματα κόντρα σε Λέγκια(1-2) και Εκομάξ Κλουζ(2-3).

Ομάδα που είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη,αν βρει χώρους, κάτι που ο Ολυμπιακός δεν πρέπει να της το επιτρέψει επ ουδενί λόγω. Η λογική λεει ότι ο Τόπμέλερ,τεχνικός της Ντούντελανζ, δεν θα παίξει για τη χαρά του παιχνιδιού αλλά ξεκάθαρα αμυντικά. Μέχρι τώρα στον όμιλο έχει τρεις ήττες χωρίς να σκοράρει ,αλλά και στα τρία παιχνίδια το ημίχρονο ήταν ισοπαλία!

Αγωνιστικά, εκτός θα είναι ο βασικός κίπερ Ζουμπερ,όπως και ο αμυντικός Ελ Χρίτι που θα γίνει πατέρας.

Προϊστορία: Πέραν του πρώτου ματς δεν έχουν ξαναβρεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες, ωστόσο ο Ολυμπιακός έπαιξε για τελευταία φορά με ομάδα από το Λουξεμβούργο στις 17-9-1986 στο ΟΑΚΑ και οι Πειραιώτες νίκησαν με 3-0 χάρις σε δύο γκολ του Αναστόπουλου και ένα του Τόγια.

Εκτίμηση: Ο Ολυμπιακός έχει πρόβλημα να κερδίζει τα ημίχρονα του, ενώ η Ντούμντελανζ έχει τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα πρώτα ημίχρονα στο θεσμό.. Να ασχοληθείς με τον άσο απλά είναι too much και για αυτό το λόγο η επιλογή μου θα το ειδικό στοίχημα των 2-3 τερμάτων ,όπως και το να βάλει γκολ ο Λάζαρος.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 2-3 /ΑΝΥTIME SCORER Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος