Το ματς με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής στη LaLiga, βρίσκοντας τη Λεβάντε στην 6η θέση με 17 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους, από την 13η σημερινή της αντίπαλο.

Αήττητο πέντε αγωνιστικών για τη Λεβάντε, μετά και το εκτός 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Βιγιαρεάλ, βλέποντας την ομάδα του 51χρονου Πάκο Λόπες να συνεχίζει να ανεβαίνει βαθμολογικά, με «παράσημο» μάλιστα σε αυτό το διάστημα, το 2-1 σε βάρος της Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου». Μοιρασμένο το ματς με την Βιγιαρεάλ, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τη Λεβάντε μπροστά στο σκορ στο εβδομήντα επτά, με αυτογκόλ του Ραμίρο Φούνες Μόρι, με «μαχαιριά» πάντως το 1-1, καθώς ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για τη Λεβάντε, σε πέντε εντός έδρας ματς στη LaLiga, ενώ εκτός αποστολής ο στόπερ Καμπάκο, οι μέσοι Βούκσεβιτς και Ρουμπέν Ροτσίνα και ο επιθετικός Σαντίκου.

Στον αντίποδα, 0-0 φιλοξενώντας την Σεβίλλη, με την Σοσιεδάδ χωρίς τρίποντο για τρίτη σερί αγωνιστική, «υποχωρώντας», όπως προαναφέρθηκε, στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αδυνατώντας ταυτόχρονα να σπάσει το ρόδι στο πρωτάθλημα στο «Ανοέτα». Σε ρηχά νερά η Σοσιεδάδ στο ματς με την Σεβίλλη, απειλώντας ελάχιστα, μένοντας μάλιστα στο τέλος ικανοποιημένη από τον ένα βαθμό, τουλάχιστον βάσει εικόνας και ευκαιριών της αντιπάλου της. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Σοσιεδάδ, σε έξι ματς στη LaLiga μακριά από το «Ανοέτα», ενώ με πρόβλημα ο δεξιός μπακ Θαλδούα και οι μέσοι Μικέλ Μερίνο και Λούκα Σανγκάλι.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τη Λεβάντε, δύο για την Σοσιεδάδ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, κάτι που φαίνεται και στο σετ των τιμών και ιδιαίτερα δύσκολη η προσέγγιση της με σημείο. Σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα η Λεβάντε, έχοντας όμως απέναντι μια Σοσιεδάδ, η οποία από την πλευρά της είναι πολύ καλύτερη μακριά από το γήπεδο της, σε σχέση φυσικά με τα αποτελέσματα και την εικόνα της στο «Ανοέτα».