Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε στην 2η κατηγορία της Βραζιλίας, με την Ζουβεντούδε να ψάχνει ένα θαύμα για να σώσει την κατηγορία, την στιγμή που το σημερινό ματς έχει χαρακτήρα «τελικού» για την Πόντε Πρέτα, στην προσπάθεια της να «κλέψει», έστω και την ύστατη ώρα, ένα από τα εισιτήρια της ανόδου.

Ήττα με 0-2 μεσοβδόμαδα στο ντέρμπι παραμονής στην έδρα της Κλαμπ Ρεγκάτας, με το αποτέλεσμα αυτό, να είναι ουσιαστικά «ταφόπλακα» στις λιγοστές ελπίδες που υπήρχαν στην Ζουβεντούδε για να σώσει την κατηγορία. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Κλαμπ Ρεγκάτας η Ζουβεντούδε στο δωδέκατο λεπτό, έχοντας πάντως στην συνέχεια ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά ταυτόχρονα άγχος και έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια. Κάτι το οποίο «πλήρωσε» εννέα λεπτά πριν το φινάλε, στο 0-2 της αντιπάλου της, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια που είχε η Κλαμπ Ρεγκάτας στο δεύτερο ημίχρονο. Τρεις νίκες, επτά ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ζουβεντούδε, σε 17 ματς στο «Αλφρέντο Τζακόνι», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο δεξιός μπακ Φελίπε Ματιόνι.

Στον αντίποδα, 1-0 φιλοξενώντας την καταδικασμένη Μπόα, βλέποντας την Πόντε Πρέτα να τρέχει αήττητο έξι αγωνιστικών, μετρώντας σε αυτό το διάστημα πέντε νίκες και μία ισοπαλία, προσπαθώντας ταυτόχρονα να «κλέψει», όπως προαναφέρθηκε, έστω και την ύστατη ώρα ένα από τα εισιτήρια της ανόδου. Αρκετό άγχος απο την Πόντε Πρέτα, στο κρίσιμο βαθμολογικά ματς με την ουραγό Μπόα, με το γόρδιο δεσμό να λύνει τελικά με καρφωτή κεφαλιά στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό, ο Ρενάν Φονσέκα. Επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Πόντε Πρέτα, σε 17 ματς μακριά από το «Μοϊσές Λουκαρέλι», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 30χρονος μέσος Ζοάο Βίτορ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Ζουβεντούδε το 2009, ενώ 1-1 το 2008, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Πόντε Πρέτα.

Ανώτερη ως ομάδα η Πόντε Πρέτα και ισχυρότερο το κίνητρο της, σε σχέση φυσικά με την απογοητευμένη Ζουβεντούδε, η οποία ψάχνει, όπως προαναφέρθηκε, ένα θαύμα, για να δώσει την κατηγορία.