Μετά από 13 συνεχόμενες νίκες , ήταν η ώρα για τη πρώτη ήττα. Ο λόγος για τη Αϊντχόφεν, η οποία ηττήθηκε στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής από την Φέγενορντ με 2-1 και έδωσε την ευκαιρία στον Άγιαξ να μειώσει στους δύο πόντους τη διαφορά.

Η PSV αιφνιδιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο, αντέδρασε στο 2ο όπου μείωσε σε 2-1, αλλά η ομάδα του Ρότερνταμ κατάφερε να κρατήσει τη νίκη. Η Αϊντχόφεν υπέστη στην πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα και τη πρώτη εκτός έδρας.

Εντός έδρας έχει επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας σκοράρει 27 φορές, ενώ έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ. Έχει με διαφορά την καλύτερη έδρα του πρωταθλήματος και καλείται σήμερα να επιστρέψει στις νίκες, απέναντι σε μια ομάδα που δεν δείχνει ικανή να τη σταματήσει.

Οι γηπεδούχοι μετράει 23 over 2.5 στα 26 παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ παραμένουν αήττητοι στα 24 τελευταία εντός έδρας ματς. Επίσης έχουν σκοράρει τουλάχιστον τρία γκολ στα έξι από τα επτά τελευταία εντός έδρας ματς, ενώ κερδίζουν από ημίχρονο στον ίδιο αριθμό αγώνων.

Στα αγωνιστικά δεν υπάρχουν απουσίες για τη Αϊντχόφεν, πλην του Τόμας και έτσι στο 4-2-3-1, ο Ντε Γιονγκ θα είναι στην κορυφή της επίθεσης, με τους Λοζάνο, Περέιρο και Μάλεν να παίζουν από πίσω.

Η Εξέλσιορ από την πλευρά της δεν δείχνει ικανή να σταματήσει την αντίπαλο της, αλλά θα το παλέψει, γνωρίζοντας ότι δεν έχει να χάσει τίποτα. Βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας έχοντας 16 πόντους και το τελευταίο διάστημα κατάφερε να σταματήσει τον κατήφορο της, μαζεύοντας τέσσερις πόντους σε δύο παιχνίδια. Εκτός έδρας έχει 2-1-3 με τέρματα 7-12, ενώ έχει πέντε συνεχόμενα over 2.5.

Προϊστορία: Εντυπωσιακή είναι η προϊστορία που έχει η Αϊντχόφεν απέναντι στη αντίπαλο της, την οποία έχει κερδίσιε στα 13 από τα 14 τελευταία παιχνίδια.

Πρόταση: Είναι το ακλονητο φαβορί και καλείται να το δείξει μέσα στο γήπεδο, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα που υπέστη από την Φέγενορντ.

Πρόταση: 1 & over 3.5