Μονομαχία με φόντο την ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού στο Τουκουμάν, στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής, με την τοπική Σαν Μαρτίν να έρχεται από τεράστια ανατροπή στο εκτός έδρας ντέρμπι πόλης με την συμπολίτισσα Ατλέτικο και τη Νιούελς από το 1-0 φιλοξενώντας την Πατρονάτο.

Τεράστια ανατροπή στο 3-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Ατλέτικο, το οποίο έδωσε τόσο ψυχολογική όσο φυσικά και βαθμολογική ανάσα στην Σαν Μαρτίν, στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή. Πίσω στο σκορ η Σαν Μαρτίν στο δέκατο λεπτό από πέναλτι, στο ντέρμπι με την Ατλέτικο, μάλιστα μέσα σε μια κολασμένη ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι οπαδοί της αντιπάλου της, ενώ προβάδισμα δύο τερμάτων για την συμπολίτισσα της, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου (47΄). Παρόλα αυτά, τρομερή αντίδραση από την Σαν Μαρτίν, μειώνοντας στο σαράντα εννέα με το κοντινό βολέ του Πονς, το 2-2 στο εβδομήντα τρία με κεφαλιά του Ασεβέδο, ενώ το 3-2 στο εβδομήντα πέντε, από την προβολή του Κόστα. Δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες, σε επτά εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Μαρτίνες.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό 1-0 για τη Νιούελς φιλοξενώντας την Πατρονάτο, έχοντας υπηρεσιακό στον πάγκο τον Έκτορ Μπιδόγλιο, αυξάνοντας ταυτόχρονα την απόσταση που την χωρίζει από την επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, στο συγκεκριμένο ματς, με τη Νιούελς πάντως απλά πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στο 1-0 με την κεφαλιά του Φέρτολι, στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό. Μία ισοπαλία και έξι ήττες για τους «λεπρούς», σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μαρσέλο Μπιέλσα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Σαν Μαρτίν Τουκουμάν το 2008, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία, φιλοξενώντας τη Νιούελς.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και τα προβλήματα που βγάζει στην επιφάνεια η Νιούελς μακριά από το γήπεδο της. Επιπλέον, «υποχρεωμένη» να διπλασιάσει τις νίκες της η Σαν Μαρτίν, καθώς σε αντίθετη περίπτωση, θα πετάξει στα σκουπίδια την τεράστια νίκη στο εκτός έδρας ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής.