Το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου στη LaLiga, με την Ράγιο Βαγιεκάνο να έρχεται από δύο σερί νίκες, ψάχνοντας νέα βαθμολογική ανάσα, την στιγμή που η Θέλτα βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας μπει πλέον σε περιπέτειες.

Δύο συνεχόμενες πολύτιμες νίκες για την Ράγιο Βαγιεκάνο, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να παίρνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα από το εντός 2-1 σε βάρος της Λεβάντε και το 1-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Βαγιαδολίδ. Μπροστά στο σκορ η Ράγιο Βαγιεκάνο στο ματς με την Βαγιαδολίδ, στο πρώτο μόλις λεπτό, με το ψύχραιμο πλασέ του Άλβαρο Μεντράν, βλέποντας στην συνέχεια να παίζει όλη κάτω από την σέντρα, στήνοντας γραμμή Μαζινό. Κορυφαίος της «μικρής» ομάδας της Μαδρίτης, ο Σκοπιανός γκολκίπερ Ντιμιτριέφσκι, ο οποίος κατέβασε τα ρολά στις κατά κύματα επιθέσεις της Βαγιαδολίδ και ο οποίος μάλιστα απέκρουσε πέναλτι, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Ράγιο Βαγιεκάνο, σε εννέα ματς στο «Τερέσα Ριβέρο» στη LaLiga, ενώ σταθερά εκτός ο 31χρονος μέσος Ελουστόντο, χωρίς πλέον να επηρεάζει.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες ήττες για την Θέλτα, η οποία, μετά το 0-2 στο «Καμπ Νόου» από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και το 1-2 της Δευτέρας φιλοξενώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, «υποχώρησε» στην 14η θέση και το +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Δοκάρι για την Θέλτα, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαξιμιλιάνο Γκόμες, στις αρχές του ματς με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, το 0-1 ακολούθως στο δέκατο ένατο λεπτό, ενώ το 1-1 για την ομάδα του Βίγκο, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), με κοντινή προβολή του Φραν Μπελτράν. Καλύτερη πάντως και πιο απειλητική η Αθλέτικ Μπιλμπάο στην επανάληψη, φτάνοντας δίκαια στο υπέρ της 2-1, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, με την Θέλτα να είναι αδικαιολόγητα παθητική και μία ταχύτητα κάτω σε σχέση με την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Θέλτα, σε οκτώ ματς στη LaLiga μακριά από το Βίγκο, ενώ με πρόβλημα ο επιθετικός Ιάγκο Άσπας (φωτό).

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ράγιο Βαγιεκάνο και δύο για την Θέλτα, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην πρωτεύουσα της Ισπανίας.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και το momentum της Ράγιο Βαγιεκάνο.