Στο «Αφόνσο Ενρίκες» του Γκιμαράες, το τρίτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την ομώνυμη ομάδα σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην 5η θέση τη Μορεϊρένσε.

Αήττητο 12 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις για την Γκιμαράες στο κλείσιμο του 2018, βλέποντας όμως να μπαίνει εντελώς ανάποδα στο νέο έτος, γνωρίζοντας δύο εκτός έδρας ήττες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (0-1), στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, από τις Νασιονάλ και Μπελενένσες. Καλύτερη και πολύ πιο απειλητική η Γκιμαράες, στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με τη Μπελενένσες, «πληρώνοντας» όμως σε μια από τις δύο φορές που πέρασε η αντίπαλος της την σέντρα σε όλο τον αγώνα, στο τριακοστό πρώτο λεπτό, την αστοχία της και τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Γκιμαράες, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Αφόνσο Ενρίκες», ενώ αγώνας δρόμου, για τον 29χρονο μέσο Αντρέ Αντρέ.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα για τη Μορεϊρένσε, μετά και το 1-0 της Δευτέρας φιλοξενώντας την Άβες, με σημείο αναφοράς πως σε αυτά που προηγήθηκαν, επικράτησε με το ίδιο σκορ (2-1), στις έδρες των Τσάβες και Ρίο Άβε και ενδιάμεσα αυτών εντός απέναντι στη Μποαβίστα. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως με τη Μποαβίστα και την Ρίο Άβε, πραγματοποίησε ανατροπές. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Άβες, σπουδαιότερες πάντως για τη Μορεϊρένσε, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, βλέποντας τους δύο γκολκίπερ να πραγματοποιούν μεγάλη εμφάνιση. Εντελώς διαφορετική πάντως, η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με τη Μορεϊρένσε καλύτερη, φτάνοντας δίκαια στο υπέρ της 1-0, με τον Ν΄Ντιαγέ, στο εβδομήντα έξι, την στιγμή που η Άβες δεν είχε ούτε ένα σουτ προς το αντίπαλο τέρμα. Τέσσερις νίκες και ισάριθμες ήττες για τη Μορεϊρένσε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Χοακίμ ντε Αλμέιδα Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Γκιμαράες, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μορεϊρένσε.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και την πολύ καλή προϊστορία της τελευταίας δεκαετία, όπου οι Γκιμαράες μετρά μόνο νίκες φιλοξενώντας τη Μορεϊρένσε. Επιπλέον εκτίμηση, πως οι φιλοξενούμενοι έχουν ξεπεράσει το ταβάνι τους και πως ήρθε η ώρα να πάρει τέλος το σερί τους.