Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βλέποντας την Βιγιαρεάλ να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει εκτός επικίνδυνης ζώνης, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που με θετικό αποτέλεσμα η Χετάφε, θα βρεθεί στην 6η θέση.

Κολλημένη με τις ισοπαλίες το τελευταίο διάστημα η Βιγιαρεάλ, βλέποντας να μετρά τέσσερις συνεχόμενες, τρεις στο πρωτάθλημα και το 2-2 ακολούθως στο γήπεδο της με την Εσπανιόλ, στην πρώτη μονομαχία τους για την φάση των «16» του κυπέλλου. Πιο πρόσφατη στη LaLiga, το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στο «Ιπουρούα» με την Έιμπαρ, σε ένα ματς στο οποίο υπήρχαν πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν και στο οποίο μεγάλοι πρωταγωνιστές και αποκλειστικοί υπεύθυνοι που δεν υπήρχαν γκολ, ήταν οι δύο γκολκίπερ. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βιγιαρεάλ, σε εννέα ματς στη LaLiga στο «Εστάντιο ντε λα Κεράμικα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 1-2 φιλοξενώντας τη Μπαρτσελόνα, σε ένα ματς στο οποίο η Χετάφε ζόρισε αρκετά την πρωτοπόρο της LaLiga και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών ένα δοκάρι αλλά και ένα κακώς ακυρωθέν τέρμα με το σκορ στο 0-0. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το 1-0 στο «Αλφόνσο Πέρες» σε βάρος της Βαγιαδολίδ, στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία για την φάση των «16» του κυπέλλου, στο οποίο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και μία ήττα για την Χετάφε, σε εννέα ματς στη LaLiga μακριά από το «Αλφόνσο Πέρες», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 30χρονος Ουρουγουανός δεξιός μπακ, Νταμιάν Σουάρες. Με την εθνική Ιαπωνίας επίσης, στο κύπελλο Ασίας, ο 26χρονος μέσος Σιμπασάκι.

Προϊστορία: Επτά νίκες για το «κίτρινο υποβρύχιο», δύο για την Χετάφε και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Βιγιαρεάλ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αρκετά εύθραυστο φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, η απρόβλεπτη και με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, Βιγιαρεάλ, ειδικά κόντρα στην επικίνδυνη και κυνική εκτός έδρας, Χετάφε. Δεν θα μπλέξω με σημείο, προσθέτοντας στα παραπάνω, πως η Χετάφε μετά το 0-2 από την Ρεάλ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», στο πρώτο της εκτός έδρας ματς στο φετινό πρωτάθλημα, παρέμεινε αήττητη αλλά και σκόραρε στα οκτώ που ακολούθησαν. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως και οι έξι ισοπαλίες ήταν με σκορ 1-1.