Στο «Ιντεπεντένσια» του Μπέλο Οριζόντε, ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες, με την Ατλέτικο Μινέιρο σε ρόλο φαβορί, σημειώνοντας πως αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, στο προ μίας εβδομάδας, πρώτο μεταξύ τους ματς στην πρωτεύουσα της Ουρουγουάης.

Να σημειωθεί, πως στον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, νέας ισοπαλίας δηλαδή με 2-2, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον 3ο προκριματικό με τη νικήτρια του ζευγαριού, Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ – Ντεφενσόρ.

Καλύτερη και με περισσότερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο Μινέιρο στο ματς στο Μοντεβιδέο, με το σκορ πάντως στο 1-1, καθώς προηγήθηκε στο είκοσι εννέα με αριστοτεχνικό πλασέ του Ρικάρντο Ολιβέιρα, αλλά είδε τη Ντανούμπιο να ισοφαρίζει, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Ανώτερη η Ατλέτικο Μινέιρο και στην επανάληψη, φτάνοντας στο 2-1 στο εβδομήντα επτά, με κεφαλιά του Ρικάρντο Ολιβέιρα, βλέποντας όμως και πάλι τη Ντανούμπιο να βρίσκει «απάντηση», κόντρα στην ροή του αγώνα, στο ογδοηκοστό λεπτό.

Εντός συνόρων, 1-0 το Σάββατο για την Ατλέτικο Μινέιρο στην έδρα της Καλντένσε, σε ένα ματς όπου ο 65χρονος Λεβίρ Κούλπι χρησιμοποίησε κυρίως αναπληρωματικούς, σημειώνοντας πως με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στην 3η θέση της κανονικής διάρκειας του τοπικού πρωταθλήματος, Μινεϊράο και στο -1 από την Αμέρικα Μινέιρο. Στην άλλη πλευρά, χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις η Ντανούμπιο, καθώς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το πρωτάθλημα της Ουρουγουάης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Ατλέτικο Μινέιρο το 2000 σε βάρος της Μπέλα Βίστα, στα πλαίσια τότε της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, στο μοναδικό εντός έδρας ματς στην ιστορία της απέναντι σε ομάδα της Ουρουγουάης, ενώ τέσσερις ήττες για τη Ντανούμπιο, σε ισάριθμες επισκέψεις στο παρελθόν στην Βραζιλία.

Ανώτερη η Ατλέτικο Μινέιρο στο πρώτο ματς, «πληρώνοντας» όμως την αφέλεια και την αστοχία της. Φαβορί πάντως σήμερα στο «Ιντεπεντένσια», με συνδυασμό της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων την επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & Over 2,5