Στο «Βίκτορ Αγκουστίν Ουγκάρτε» του Ποτοσί, το πρώτο ματς ανάμεσα στην τοπική Νασιονάλ και την Σούλια από την Βενεζουέλα, στα πλαίσια του 1ου γύρου του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Αποκλεισμός πέρσι για τη Νασιονάλ στα προημιτελικά των πλέι οφ του Απερτούρα, με δύο ήττες από τη Μπολίβαρ (1-2, 0-1), ενώ στην 7η θέση του Κλαουσούρα, σημειώνοντας πάντως πως η ομάδα του Ποτοσί κατάφερε να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στο Κόπα Σουνταμερικάνα, μέσω της συνολικής βαθμολογίας των δύο αυτών πρωταθλημάτων. Εντυπωσιακή πάντως στο φετινό Απερτούρα, στο οποίο συγκατοικεί στην κορυφή με τη Μπλούμινγκ, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο, διατηρώντας μάλιστα το αήττητο σε 12 ματς (8-4-0), μετά και το εμφατικό 7-2 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Κλαμπ Ντιστρόιερς. Ισόπαλο με 2-2 το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με τη Νασιονάλ Ποτοσί όμως οδοστρωτήρα στην επανάληψη, όπου πέτυχε πέντε τέρματα, διαλύοντας πραγματικά την αντίπαλο της.

Στην άλλη πλευρά, στην 13η θέση του Απερτούρα και την 10η του Κλαουσούρα η Σούλια, εξασφαλίζοντας όμως εισιτήριο για το Κόπα Σουνταμερικάνα μετά την κατάκτηση του κυπέλλου με δύο νίκες στον διπλό τελικό με την Αράγκουα (2-1, 1-0). Στην 8η θέση του φετινού πρωταθλήματος, με απολογισμό τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες σε επτά συνολικά ματς, σημειώνοντας πάντως πως υπάρχει διακοπή, λόγω της κατάστασης φυσικά που επικρατεί στην Βενεζουέλα.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Νασιονάλ Ποτοσί με ομάδα της Βενεζουέλας, ενώ «παρθενική» επίσκεψη και της Σούλια στην Βολιβία.

Απελπιστικά χαμηλή η τιμή που συνοδεύει τη Νασιονάλ Ποτοσί, ειδικά κόντρα σε ένα άπειρο σχεδόν αντίπαλο στις διεθνείς συλλογικές διοργανώσεις της Λατινικής Αμερικής, ειδικότερα από την στιγμή που θα είναι άγνωστο το πρόσωπο της Σούλια, μετά τα όσα συμβαίνουν στην Βενεζουέλα. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ποντάρω στην επικράτηση της Νασιονάλ Ποτοσί από το πρώτο ημίχρονο.