Το ντέρμπι ανάμεσα στις ισόβαθμές Αλιάνσα Λίμα και Ουνιβερσιτάριο αυτό που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στο Απερτούρα, στο οποίο στόχος των δύο ομάδων, πέρα φυσικά από το γόητρο, να αφήσουν πίσω τα τελευταία τους ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ήττα με 1-2 την περασμένη εβδομάδα στο Κούσκο από την τοπική Ρεάλ Γκαρσιλάσο, βλέποντας την Αλιάνσα Λίμα να παραμένει για τέταρτη αγωνιστική χωρίς τρίποντο αλλά και για επτά αγώνες γενικότερα σε όλες τις διοργανώσεις, μακριά από τις νίκες. Δυνατό ξεκίνημα για την Ρεάλ Γκαρσιλάσο στη μεταξύ τους μονομαχία, έχοντας οριζόντιο δοκάρι, με την Αλιάνσα Λίμα όμως μπροστά στο σκορ στο εικοστό πέμπτο λεπτό, με εκπληκτική εκτός περιοχής φωτοβολίδα του Αροέ. Δύο πέναλτι όμως από την Ρεάλ Γκαρσιλάσο, σε πολύ κρίσιμα χρονικά σημεία, άλλαξαν τα δεδομένα του ματς, με το 1-1 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄) και το 1-2 στις αρχές της επανάληψης (48΄). Ακολούθησε το 0-3 στο «Μονουμεντάλ» από την Ρίβερ Πλέιτ, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Αλιάνσα Λίμα, σε τέσσερα εντός έδρας ματς στο Απερτούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στην άλλη πλευρά, τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Ουνιβερσιτάριο, βλέποντας το εκτός 2-4 της περασμένης εβδομάδας από την πρωτοπόρο του Απερτούρα, Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, να διαδέχεται το εντός 1-1 με την Αλιάνσα Ουνιβερσιδάδ και το 1-2 από τη Μελγκάρ στην Αρεκίπα. Με το καλημέρα στο καναβάτσο η Ουνιβερσιτάριο στο ματς με τη Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, καθώς είδε την πρωτοπόρο του Απερτούρα να βρίσκει τρεις φορές δίχτυα στο πρώτο ημίωρο. Η μείωση του σκορ στην συνέχεια με ένα ξερό, εντός περιοχής σουτ του Βάσκες, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (43΄), παρά το γεγονός πως η Ουνιβερσιτάριο έπαιζε από το τριάντα επτά με παίκτη λιγότερο, με οριστικό τέλος όμως στο ματς στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, στο τέταρτο τέρμα της αντιπάλου της. Το 2-4 τελικά για την Ουνιβερσιτάριο, με πέναλτι του 37χρονου πλέον Αργεντινού επιθετικού Ντένις, στο εβδομηκοστό λεπτό. Μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ουνιβερσιτάριο, σε τέσσερα εκτός έδρας ματς στο Απερτούρα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος Παναμέζος μέσος Κιντέρο.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για την Αλιάνσα Λίμα, τρεις για την Ουνιβερσιτάριο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 15 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για ντέρμπι δύο απρόβλεπτων και ευάλωτων αμυντικά ομάδων. Ειδικό στοίχημα τερμάτων, η πιο συνετή επιλογή.