Έξι αγωνιστικές για το φινάλε στη LaLiga και ντέρμπι παραμονής στο «Βαγιέκας», καθώς η Ράγιο Βαγιεκάνο και η Ουέσκα παίζουν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά για την παραμονή.

Ήττα με 2-3 για την Ράγιο Βαγιεκάνο την προηγούμενη αγωνιστική στο «Σαν Μαμές» από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να εδραιώνεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -5 από την γραμμή της παραμονής. Πίσω στο σκορ η Ράγιο Βαγιεκάνο στο ματς στο «Σαν Μαμές» στο δεύτερο μόλις λεπτό, ενώ χαμένο πέναλτι ακολούθως για την Αθλέτικ Μπιλμπάο (18΄), πριν η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης ισοφαρίσει, κόντρα στην ροή του αγώνα, με περίτεχνο πλασέ του Άλεξ Μορένο, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄). Εκ νέου το προβάδισμα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο στις αρχές της επανάληψης (50΄), με την κατάσταση να ζορίζει ακόμα περισσότερο για την Ράγιο Βαγιεκάνο στο πενήντα δύο όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο. Το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων στο εβδομήντα δύο, ενώ η μείωση του σκορ για την Ράγιο Βαγιεκάνο, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα, από τον Ραούλ ντε Τομάς. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες για την Ράγιο Βαγιεκάνο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Βαγιέκας», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Αντβίνκουλα.

Στην άλλη πλευρά, επιτυχία σίγουρα για την Ουέσκα το 0-0 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας τη Μπαρτσελόνα, ανεξάρτητα από το γεγονός πως η πρωτοπόρος της LaLiga παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές. Παρόλα αυτά, παραμένει το ακλόνητο φαβορί για τον υποβιβασμό, από την στιγμή που αγνοεί τη νίκη για έξι σερί αγωνιστικές. Μεγάλη η αγωνιστική απόσταση της Ουέσκα ακόμα και από τα «δεύτερα» της Μπαρτσελόνα, με την ουραγό της LaLiga ευχαριστημένη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τον ένα βαθμό, σε ένα ματς στο οποίο είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Σανταμαρία και στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Ουέσκα, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο Πορτογάλος αριστερός μπακ Λουϊζίνιο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ράγιο Βαγιεκάνο και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουέσκα.

Ντέρμπι παραμονής, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση του με σημείο, καθώς μιλάμε για μονομαχία ανάμεσα σε δύο απρόβλεπτες και ταυτόχρονα ευάλωτες αμυντικά ομάδες. Δεδομένο πως θα πέσουν κορμιά, καθώς η ισοπαλία δεν εξυπηρετεί καμία από τις δύο, ποντάροντας σε ειδικό στοίχημα τερμάτων.