Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Εσπανιόλ να στοχεύει στην 7η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, την στιγμή που η Θέλτα βρίσκεται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών, μετά και το 2-2 της Κυριακής στην έδρα της Λεβάντε, με την Εσπανιόλ πλέον στο -4 από την 7η θέση, η οποία θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο σε περίπτωση που η νικήτρια του φετινού κυπέλλου τερματίσει στην πρώτη εξάδα. Μπροστά στο σκορ η Εσπανιόλ στο ματς με τη Λεβάντε στο δέκατο έκτο λεπτό, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Μπόρχα Ιγκλέσιας, έχοντας μάλιστα μια σπουδαία ευκαιρία λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου για το 2-0. Το 1-1 ακολούθως για τη Λεβάντε, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξήντα δύο, με την Εσπανιόλ όμως να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά, με κοντινό βολέ του Μαρκ Ρόκα, τρία λεπτά αργότερα. Παρόλα αυτά, νέα «απάντηση» από τη Λεβάντε, στην δεύτερη αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια στην επανάληψη, στο εβδομήντα δύο, ενώ δοκάρι για την Εσπανιόλ στις καθυστερήσεις για το 3-2. Εννέα νίκες, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Εσπανιόλ, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο στόπερ Νταβίντ Λόπεθ, ο δεξιός μπακ Ροσάλες και ο μέσος Πιάτι.

Στην αντίπερα όχθη, πολύτιμο 2-1 φιλοξενώντας την Τζιρόνα, το οποίο διατήρησε την Θέλτα, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης. Πιο εύκολη η επικράτηση της Θέλτα στο συγκεκριμένο ματς, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, με το 1-0 στο τριάντα τέσσερα με κοντινό πλασέ του Ιάγκο Άσπας (φωτό), το 1-1 από την Τζιρόνα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο σαράντα οκτώ, ενώ το 2-1 για την ομάδα του Βίγκο με περίτεχνο πλασέ του Μπουφάλ στο εξήντα εννέα. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δέκα ήττες για την Θέλτα, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Βίγκο, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 25χρονος Μαροκινός μέσος Μπουφάλ.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Εσπανιόλ, μία για την Θέλτα και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Βαρκελώνη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Μονομαχία δύο απρόβλεπτων, τουλάχιστον το τελευταίο διάστημα, ομάδων, οι οποίες μάλιστα έχουν αρκετά ανοιχτά ματς στις πιο πρόσφατες αγωνιστικές. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, αποφεύγοντας φυσικά να μπλέξω με σημείο.