Σε ρόλο φαβορί η πρωταθλήτρια Παλμέιρας φιλοξενώντας την ουραγό Αβαΐ, ψάχνοντας το έβδομο της συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα, το οποίο θα την εδραιώσει στην κορυφή του Μπραζιλεϊράο.

Επικράτηση με 1-0 φιλοξενώντας την Ατλέτικο Παραναένσε, σε ένα ματς πάντως, στο οποίο η πρωταθλήτρια Βραζιλίας ζορίστηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο και στο οποίο όμως «ξύπνησε» στην επανάληψη, βάζοντας το νερό στο αυλάκι. Σε ρηχά νερά στο πρώτο ημίχρονο η Παλμέιρας, δίνοντας την ευκαιρία στην Ατλέτικο Παραναένσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, έχοντας κορυφαίο τον γκολκίπερ, Βέβερτον, ενώ καλύτερη όμως στην επανάληψη, όπου πίεσε αρκετά, βρίσκοντας τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα, με πέναλτι του Ραφαέλ Βέιγκα, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Εντυπωσιακή επίσης η «βερντάο» στην «Αρένα Παλμέιρας», όπου μετράει οκτώ νίκες σε ισάριθμα ματς σε όλες τις διοργανώσεις, μάλιστα με μηδέν παθητικό. Πιο συγκεκριμένα, τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα (Φορταλέζα 4-0, Ιντερνασιονάλ 1-0, Σάντος 4-0, Ατλέτικο Παραναένσε 4-0), τρεις στο Κόπα Λιμπερταδόρες (Μελγκάρ 3-0, Τζούνιορ 3-0, Σαν Λορέντζο 1-0) και μία στο κύπελλο (Σαμπάιο Κορέια 2-0), ενώ με την εθνική Παραγουάης στο Κόπα Αμέρικα, ο στόπερ Γκουστάβο Γκόμες.

Λευκή ισοπαλία την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Σάο Πάολο, σε ένα ματς στο οποίο, η Αβαΐ έμεινε, βάσει εικόνας, ευχαριστημένη με τον ένα βαθμό, παρά το γεγονός πως παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας πλέον, η μοναδική ομάδα που δεν έχει ακόμα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Χωρίς ουσιαστική ευκαιρία απέναντι στην Σάο Πάολο, έχοντας ταυτόχρονα κορυφαίο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, το γκολκίπερ Βλαντιμίρ. Μία ισοπαλία (Βάσκο 1-1) και τρεις ήττες (Ατλέτικο Μινέιρο 1-2, Μπαΐα 0-1, Ιντερνασιονάλ 0-2) για την Αβαΐ, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ρεσακάντα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Λουαζίνιο και ο επιθετικός Μπρένερ.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Παλμέιρας και μία ισοπαλία, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αβαΐ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπέλλο). Χαρακτηριστικό, πως η «βερντάο» μετρά έξι σερί νίκες σε βάρος της Αβαΐ, μετά το μεταξύ τους 2-2 του 2009.

Εντυπωσιακή όπως προαναφέρθηκε η Παλμέιρας στο γήπεδο της, ποντάροντας στην επικράτηση της συνδυαστικά με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & N/G