Μονομαχία με φόντο την παραμονή στην «Αρένα Κοντά» του Σαπεκό, καθώς η τοπική Σαπεκοένσε βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 17η θέση με επτά βαθμούς, μειονεκτώντας στην διαφορά τερμάτων στην ισοβαθμία της με την 16η Φλουμινένσε.

Ήττα με 1-3 την Δευτέρα που μας πέρασε στην Γκοϊανία από την τοπική Γκοϊάς, με την Σαπεκοένσε πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, έστω και οριακά, εντός επικίνδυνης ζώνης. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Γκοϊάς, με την αντίπαλο της μπροστά στο σκορ από πέναλτι που υποδείχθηκε μέσω VAR, στο τριάντα επτά, με το 1-1 όμως για την Σαπεκοένσε στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με κεφαλιά του Ραφαέλ Περέιρα. Εντελώς διαφορετική πάντως, η εικόνα του ματς στην επανάληψη, με την Γκοϊάς καλύτερη, ειδικά μετά το εξήντα έξι, χρονικό σημείο που η Σαπεκοένσε έμεινε με παίκτη λιγότερο, βρίσκοντας δίχτυα στο εβδομήντα οκτώ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη (Ιντερνασιονάλ 2-0), μία ισοπαλία (Ατλέτικο Παραναένσε 1-1) και δύο ήττες (Φορταλέζα 1-3, Παλμέιρας 1-2) για την Σαπεκοένσε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα Κοντά», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Μπρούνο Πατσέκο.

Στην αντίπερα όχθη, τυπικά γηπεδούχος η Φλουμινένσε στο ντέρμπι μίσους την Κυριακή που μας πέρασε με την Φλαμένγκο στο θρυλικό «Μαρακανά», στο οποίο το μεταξύ τους 0-0, αδικεί, βάσει εικόνας και ευκαιριών και τις δύο ομάδες. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ντέρμπι με την Φλαμένγκο, περισσότερες πάντως για την αντίπαλο της, η οποία είχε μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, σημειώνοντας πάντως πως και η Φλουμινένσε άγγιξε σε αρκετές περιπτώσεις το 1-0, πέφτοντας όμως πάνω στον γκολκίπερ Ντιέγκο Άλβες, ο οποίος κατέβασε, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Μία νίκη, το εμφατικό 5-4 σε βάρος της Γκρέμιο και τρεις ήττες (Σάντος 1-2, Μπαΐα 2-3, Ατλέτικο Παραναένσε 0-3) για την Φλουμινένσε, σε τέσσερα εκτός έδρας ματς στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σαπεκοένσε, μία για την Φλουμινένσε και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην «Αρένα Κοντά».

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί για την Σαπεκοένσε, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και με τον ίδιο στόχο, ομάδων, ειδικά από την στιγμή που η ομάδα του Σαπεκό δεν είναι το ίδιο αποτελεσματική φέτος στο γήπεδο της, σε σχέση φυσικά με προηγούμενα χρόνια.