Ντέρμπι παραμονής στο «Σάο Ζανουάριο» του Ρίο, με την Βάσκο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 18η θέση με μόλις έξι βαθμούς, τέσσερις λιγότερους, από την 13η Σεαρά.

Πολύτιμο 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ιντερνασιονάλ, βλέποντας την Βάσκο όχι μόνο να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα, αλλά να πανηγυρίζει ταυτόχρονα το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Σύμμαχος της βέβαια η τύχη στο συγκεκριμένο ματς, καθώς χωρίς να είναι καλύτερη της Ιντερνασιονάλ, βρέθηκε απρόσμενα με προβάδισμα δύο τερμάτων στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, από τα τέρματα των Αντρέι και Τιάγκο Ρέις (φωτό), στο τεσσαρακοστό τέταρτο και τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, αντίστοιχα. Σε παθητικό ρόλο επίσης στην επανάληψη, καταφέρνοντας όμως να κρατήσει το τρίποντο, παρά την πίεση που δέχθηκε από την Ιντερνασιονάλ, μετά τη μείωση του σκορ στο πεντηκοστό έκτο λεπτό. Η νίκη που προαναφέρθηκε, δύο ισοπαλίες (Κορίνθιανς 1-1, Αβαΐ 1-1) και μία ήττα (Ατλέτικο Μινέιρο 1-2), ο απολογισμός της Βάσκο σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Σεαρά, ο ένας μόλις βαθμός στα δύο συνεχόμενα ματς που προηγήθηκαν στο γήπεδο της, το 0-1 από την Σάντος και το 0-0 της Κυριακής με τη Μπαΐα, παρά το γεγονός πως έχει μικρό «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Κυρίαρχος η Σεαρά στο ματς με τη Μπαΐα, με σημείο αναφοράς πάντως, πως η αντίπαλος της στις δύο φορές που πέρασε την σέντρα, είχε ισάριθμα δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο. Μία νίκη (Αβαΐ 2-1) και δύο ήττες (Κρουζέιρο 0-1, Γκοϊάς 1-2) για την Σεαρά, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Καστελάο» της Φορταλέζα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Βάσκο, μία για την Σεαρά και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάο Ζανουάριο».

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, ανάμεσα σε δύο ισάξιες σχεδόν ομάδες. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι στα δύο πρόσφατα ματς της Σεαρά φάνηκαν μικρά σημάδια «κοιλιάς», μετά το ενθαρρυντικό της ξεκίνημα. Επιπλέον εκτίμηση, πως μετά το 2-1 σε βάρος της Ιντερνασιονάλ, η Βάσκο έδιωξε αρκετή από την πίεση που υπάρχει, από την στιγμή που δεν είχε καταφέρει μέχρι τότε να φτάσει στο πρώτο της τρίποντο.