Στο θρυλικό «Μαρακανά», το ματς ανάμεσα στην Βολιβία και το Περού, το οποίο ανοίγει χρονικά την 2η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του φετινού Κόπα Αμέρικα, ο οποίος συμπληρώνεται από την διοργανώτρια Βραζιλία και την Βενεζουέλα.

Εξ ορισμού δύσκολο το έργο της Βολιβίας στην πρεμιέρα στο «Μορουμπί» του Σάο Πάολο απέναντι στην Βραζιλία και «φυσιολογική» η ήττα της από την οικοδέσποινα της φετινής διοργάνωσης με 0-3. Σε παθητικό ρόλο η Βολιβία στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, αντέχοντας περισσότερο λόγω της φλυαρίας αλλά και της αστοχίας της «μεγάλης» αντιπάλου της. Παρόλα αυτά, ένα πέναλτι το οποίο υποδείχθηκε μέσω VAR, στις αρχές της επανάληψης, αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην «σελεσάο» στο πεντηκοστό λεπτό και αυτό που έριξε ουσιαστικά στο καναβάτσο την φιλότιμη μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο Βολιβία. Το δεύτερο τέρμα της Βραζιλίας τρία λεπτά αργότερα, ενώ το 0-3 για την «σελεσάο», στο ογδόντα πέντε. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 0-0 για το Περού με την Βενεζουέλα, σε ένα ματς, στο οποίο το τελικό σκορ άφησε πικρή γεύση στην ομάδα του Ρικάρντο Γκαρέκα (φωτό), καθώς ήταν αυτή που απείλησε περισσότερο και είχε τις σπουδαιότερες ευκαιρίες, αλλά και αυτή που παρά την καλή της εικόνα δεν κατάφερε να φτάσει στο επιθυμητό για αυτή αποτέλεσμα. Κάτι ανάλογο δηλαδή με το πρόσφατο Μουντιάλ, όπου στην φάση των ομίλων το Περού έπαιξε πολύ καλά τόσο στην φάση των ομίλων, τόσο απέναντι στην Δανία όσο και τη μετέπειτα παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, αλλά ηττήθηκε και στα δύο ματς με 0-1. Αμφίβολος για σήμερα, ο μέσος Κουέβα, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου στο ματς της πρεμιέρας με την Βολιβία.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για το Περού το 2015, στα προημιτελικά τότε του Κόπα Αμέρικα, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, στην συγκεκριμένη διοργάνωση.

Φαβορί η ομάδα του Περού, εκτιμώντας πως αν είναι πιο εύστοχο σε σχέση με αυτό της πρεμιέρας, εύκολα ή δύσκολα, θα φτάσει στο πολύτιμο τρίποντο. Επιλογή μου πάντως, η επικράτηση του από το πρώτο ημίχρονο, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό σε σχέση με το χαμηλό «διπλό».