Η μικρή Σκουάντρα Ατζούρα του Ντι Μπάτζιο διαθέτει στο ρόστερ της έξι παίκτες από αυτούς που είχε μαζί του ο Ρομπέρτο Μαντσίνι στα πρόσφατα προκριματικά για το Euro2020 εκ των οποίων μάλιστα ο μέσος της Κάλιαρι Μπαρέλα ο οποίος είχε βρει δίχτυα και απέναντι στην εθνική μας μέσα στο ΟΑΚΑ.

Βέβαια τα “αστέρια” της είναι ο Κεν της Γιουβέντους και ο Ζανιόλο της Ρόμα για ευνόητους λόγους αφού εντυπωσίασαν με τις φανέλες της Γιουβέντους και της Ρόμα αντίστοιχα.
Ο τελευταίος είναι τραυματίας και την θέση του στην μεσαία γραμμή αναμένεται να πάρει ο Ρομπέρτο Ορσολίνι ο οποίος θα αγωνιστεί απόψε σε γνώριμο περιβάλλον αφού ανήκει στην Μπολόνια.
Από εκεί και πέρα δεν αλλάζει το “4-3-3” αφού μπροστά δίπλα στον Ορσολόνι θα ξεκινήσουν ο Κέν και ο Κιέζα.

Ο 21χρονος φορ της Φιορεντίνα σκόραρε δυο γκολ στην πρεμιέρα απέναντι στην Ισπανία σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι μικροί Ατζούρι “γύρισαν” το εις βάρος τους 1-0 από το υπέροχο γκολ του Θεμπάγιος σε 3-1 χάρη στα δυο γκολ του Φεντερίκο Κιέζα και ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λορέντζο Πελεγκρίνι.

Στην μεσαία γραμμή οι: Πελεγκρίνι, Μπαρέλα και ο Μαντράγκορα της Ουντινέζε με το περιβραχιόνιο του αρχηγού ενώ στα μετόπισθεν το “καρέ” θα αποτελείται από τους: Ντι Μάρκο, Μαντσίνι, Μπαστόνι και τον Καλαμπρέζι ενώ ο Μερέτ της Νάπολι θα είναι και πάλι κάτω από τα δοκάρια.

Η Πολωνία κέρδισε στην πρεμιέρα της το Βέλγιο με 3-2 αλλά σίγουρα πιο εύκολα από ότι ενδεχομένως να φανερώνει το τελικό σκορ.
Όπως και η Ιταλία απέναντι στην Ισπανία έτσι και το συγκρότημα του Μιχνίεβιτς “γύρισε” το ματς από 0-1 σε 3-1 αρχικά ισοφαρίζοντας στο πρώτο ημίχρονο με τον Ζουρκόφσκι της Γκόρνικ και ακολούθως βάζοντας άλλα δυο γκολ με τον Μπιέλικ στις αρχές της επανάληψης και ένα 3ο με τον Σιμάνσκι της Ντιναμό Μόσχας περίπου δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Οι Βέλγοι απλά μείωσαν την έκταση του σκορ της ήττας τους ενώ όλα είχαν κριθεί.
Δεν θα αλλάξει ούτε απόψε το κλασικό “4-4-2” των Πολωνών με τον Ντάβιντ Κομνάτσκι και τον Σεμπάστιαν Σζιμάνσκι ως επιθετικό δίδυμο και τον Σιντέρσκι του ΠΑΟΚ στον πάγκο.

Προϊστορία: Οι δυο τους έχουν αγωνιστεί μόλις σε ένα παιχνίδι και αυτό ήταν φιλικό το 2017 με την Ιταλία να κερδίζει με 2-1.

* Φαβορί δικαιολογημένα οι Ιταλοί λόγω έδρας και momentum ωστόσο θα ρισκάρω με τα πάνω από δυο γκολ αφού και οι Πολωνοί έδειξαν στην πρεμιέρα πως σκοράρουν με ευκολία ενώ την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι έχουν δεχτεί γκολ στα 4/5 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους. Άλλωστε δεν είναι άσχημη απόδοση το 1,73. Για περισσότερο ρίσκο υπάρχει σε combo ο Άσος και το Over 2,5 στο 2,02.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Over 2,5