Στο «Τογιότα Στάντιουμ» του Τέξας, το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο, με την Κόστα Ρίκα σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το δεύτερο της τρίποντο στην φετινή διοργάνωση, μετά το επιβλητικό 4-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Νικαράγουα.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για την Κόστα Ρίκα στην πρεμιέρα, καθώς επικράτησε όπως προαναφέρθηκε, με το επιβλητικό 4-0 της Νικαράγουα, στο «Εθνικό Στάδιο» της πρωτεύουσας της, Σαν Χοσέ. Tο 1-0 στο συγκεκριμένο ματς, στο έβδομο μόλις λεπτό, με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Οβιέδο, ενώ το 2-0 στο δέκα εννέα, με φωτοβολίδα του Μπόρχες, από το ημικύκλιο περίπου της μεγάλης περιοχής. Το 3-0 με σέντρα σουτ του Αγκιλάρ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το κερασάκι στην τούρτα για την Κόστα Ρίκα από τον Κρουζ, στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 1-2 από την Αϊτή, παρά το γεγονός πως η ομάδα των Βερμούδων βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο, μπροστά στο σκορ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την ομάδα των Βερμούδων όμως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, με κεφαλιά του στόπερ της Σλίγκο Ρόβερς, Ντάντε Λέβεροκ. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η καθίζηση για την ομάδα των Βερμούδων στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην Αϊτή, να πραγματοποιήσει τη μεγάλη ανατροπή. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πρώτο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων όχι μόνο σε Γκολντ Καπ αλλά και γενικότερα.

Φαβορί η Κόστα Ρίκα, σημειώνοντας όμως, πως η τιμή που την συνοδεύει, δεν ικανοποιεί ούτε τοκογλύφο. Συνεπώς, συνδυασμός της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: 1 & Over 2,5