Στην «Αρένα ντο Γκρέμιο» του Πόρτο Αλέγκρε, το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο, με την Ουρουγουάη σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην πρωτιά στο συγκεκριμένο γκρουπ.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για την Ουρουγουάη στο ματς της πρεμιέρας με το Εκουαδόρ, στο οποίο η ομάδα του 72χρονου Όσκαρ Ταμπάρες, επικράτησε με το επιβλητικό 4-0. Το 1-0 με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Λοδέιρο, στο έκτο μόλις λεπτό, με παίκτη λιγότερο στην συνέχεια το Εκουαδόρ στο είκοσι τέσσερα, ενώ τέλος ουσιαστικά στο ματς στο τριάντα τρία, με το γυριστό βολέ του Καβάνι. Το 3-0 από τον Σουάρες στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό, ενώ από αυτογκόλ το τέταρτο τέρμα της ομάδας του Όσκαρ Ταμπάρες, στο εβδομήντα οκτώ. Με πρόβλημα, ο 27χρονος μέσος της Ίντερ, Ματίας Βεσίνο.

Στην άλλη πλευρά, βαρύ 0-4 στην πρεμιέρα από την πρωταθλήτρια της Νότιας Αμερικής, Χιλή, σε ένα ματς στο οποίο η Ιαπωνία «πλήρωσε» την αφέλεια της, παρά το γεγονός πως ήταν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αρκετά ανταγωνιστική. Πολύ τρέξιμο και περισσότερη κατοχή μπάλας για την Ιαπωνία στο πρώτο ημίχρονο με την Χιλή, χωρίς πάντως ουσία, βλέποντας να «πληρώνει» στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό την αφέλεια όπως προαναφέρθηκε αλλά και την φλυαρία της. Στο ίδιο περίπου τέμπο και στην επανάληψη, με την διαφορά όμως πως η Χιλή μετά το πρώτο της τέρμα έδιωξε το άγχος και με την ποιότητα της έφερε το ματς στα μέτρα της. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρία φιλικά ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, όλα στην Ιαπωνία. Δύο νίκες για την Ουρουγουάη, με 4-2 το 2013 και 2-0 το 2014, ενώ 4-3 για την Ιαπωνία, το 2018.

Μεγάλη η διαφορά ποιότητας, εκτιμώντας πως η σοβαρή Ουρουγουάη δεν θα έχει πρόβλημα όχι μόνο για να φτάσει στη νίκη, αλλά και για να την συνδυάσει με μεγάλο σκορ.

Πρόταση: 1 & Over 2,5